AB mültecilere 325 milyon Avro tutarında ilave insani yardım sağlıyor

Bugün AB, Sosyal Uyum Yardımı (SUY) programının 2023 yılı başına kadar uzatılması amacıyla ilave 325 milyon Avro tahsis etti.

SUY kapsamında Türkiye’deki 1,5 milyonu aşkın mülteciye, temel ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla aylık nakit transferi yapılıyor. AB’nin bugüne kadarki en büyük insani yardım programı olan SUY dünyanın da en büyük nakit yardım programı olma özelliğini taşıyor.
Ankara’ya yaptığı bugünkü ziyareti sırasında Kriz Yönetiminden sorumlu Komisyon Üyesi  Janez Lenarčič şunları söyledi: “Türkiye’de bulunan hassas durumdaki mülteciler beş yılı aşkın bir süredir insani yardımlarımıza güvenerek hayatlarını sürdürüyor, onları hayal kırıklığına uğratmayacağız. Bugün açıklanan fonlar sayesinde AB 2023 yılı başına kadar SUY programını devam ettirecektir. Bu fonlar, birçoğu özellikle korona virüs pandemisinden çok ciddi etkilenmiş olan yüz binlerce aileyi hayata bağlayan kritik bir destek sağlıyor. Nakit desteği bu ailelerin en acil ihtiyaçlarının ne olduğuna kendilerinin karar vermesine imkan vererek aynı zamanda Türk ekonomisine de katkıda bulunuyor. Bu AB için, insani yardım alanındaki ortaklarımız ve Türk Hükümeti için önemli bir başarıdır.”
 
SUY programı kayıt altında bulunan hassas durumdaki mültecilere bir elektronik karta yüklenmiş şekilde aylık nakit transferi sağlamaktadır. Bu kartla mülteciler, kira ödemesi, ulaşım masrafları, faturalar, yiyecek ve ilaç gibi en önemli ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler. Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) ve Türk Kızılayı ile olan ortaklık ve Türk Hükümeti ile yakın koordinasyon sayesinde, Türkiye’de yaşayan 1,5 milyonu aşkın mülteci SUY desteği almaktadır.
 
Bugün açıklanan fon, 25 Haziran 2021 tarihli AB Konseyi’nin ardından Başkan von der Leyen tarafından açıklanan ve Türkiye’deki mültecileri desteklemeyi amaçlayan 3 milyar avroluk paketin bir parçasını oluşturmaktadır.
 
 
Ziyaret sırasında Komisyon Üyesi Lenarčič, IFRC Genel Sekreteri Jagan Chapagain ile birlikte, Türk Kızılay’ı temsilcileri ve SUY programından doğrudan faydalanan mültecilerle bir araya gelecektir.  
 
Komisyon Üyesi üst düzey Türk temsilciler ile görüşecektir: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay; Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık; Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Yunus Sezer.
 
Arka Plan

Türkiye, 4 milyon kişi ile dünya çapında en fazla sayıda mülteciye ev sahipliği yapan ülkedir. Bu kişilerin yaklaşık 3,7 milyonu ülkelerinde süregelen çatışmalardan kaçan Suriyelilerdir. Türkiye’deki mültecilerin büyük bir çoğunluğu kampların dışında yaşamaktadır.
Avrupa Birliği, savunmasız mültecilerin ve ev sahibi toplulukların koruma hizmetleri, özel sağlık hizmetleri ve eğitime erişim dâhil olmak üzere, ihtiyaç duydukları desteği almalarına yardımcı olmak için Türkiye’de insani yardım projelerini finanse etmektedir.
Sosyal Uyum Yardımı (SUY) programı, 2016’dan 2020’nin sonuna kadar AB’nin Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı çerçevesinde finanse edilmiş olup, bu destek şu anda Avrupa Birliği’nin insani yardım bütçesi kapsamında sürdürülmektedir.
Türkiye’de SUY’dan yararlanan savunmasız durumdaki mültecilere ek olarak, özellikle dezavantajlı durumda olan 331.000’i aşkın mülteci, Temmuz 2021’den bu yana AB’nin Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı kapsamında diğer uzun vadeli kalkınma projeleri aracılığıyla nakit yardımı almaktadır.