Esas Holding Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Ödülü’nü kazandı

Esas Holding’in eğitimli genç işsizliğine çözüm modeli oluşturmak amacıyla sosyal yatırım birimi Esas Sosyal tarafından hayata geçirilen sosyal yatırım programları ödüllendirildi.

Esas Holding sorumlu vatandaşlık değerini merhum Şevket Sabancı ve ailesinin topluma geri verme vizyonuyla birleştirerek gerçekleştirdiği sürdürülebilir ve ölçülebilir sosyal yatırımlar ile ülkemizin kalkınmasına katkı sağlıyor. Holding’in sosyal yatırım birimi olan Esas Sosyal,  gençlik ve istihdam alanına odaklanarak daha az bilinen devlet üniversitelerinden mezun gençlerin okuldan işe geçiş süreçlerinde karşılaştıkları fırsat eşitsizliklerine çözüm modelleri sunuyor. Esas Sosyal 2016 yılında başlattığı Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı ve 2021 yılında başlayan Hayırlı Sabancı Desteğiyle İngilizce Fırsatım Programı ile ülkemizin geleceği olarak gördüğü gençlerin gelişimine katkı sağlıyor.

Toplumsal sorunlara çözüm modelleri oluştururken çeşitlilik ve kapsayıcılık yaklaşımına her zaman önem verdiklerini belirten Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emine Sabancı Kamışlı “Gençlik ve istihdam alanında yaptığımız sosyal yatırımların sürdürülebilirlik konusunda ülkemizin en saygın ödüllerinden birini almasından dolayı çok mutluyuz. Esas Holding’in kurucusu rahmetli babam Şevket Sabancı’nın vizyonu ile kurduğumuz Esas Sosyal’in Programlarıyla yarattığı sosyal faydanın ödüllendirildiğini görmek, ülkemizin geleceği olan gençlere daha fazla fırsat vermek için bizi yüreklendirdi. Gençlerin umuda ihtiyacı var. Onlara fırsat verildiğinde neler başarabileceklerini gördük. Toplumsal sorunların tek bir kurum ya da kişinin gayreti ile çözülemeyeceğini, ancak kurumlar el ele verirse sürdürülebilir etkiler yaratılacağına inanıyoruz. Bu amaçla, 2.000 kişiyi aşan bir ekosistem oluşturduk. Bu ödül hepimizin… Başta Kurumsal Destekçilerimiz olmak üzere, ekosistemimizde yer alan ve Programlarımıza katkı sağlayan, kurumsal ve ayni destekçiler, mentorlar, mezunlar, STK yöneticileri, İK profesyonelleri ve eğitmenlere teşekkür ederim. Bu ödüle bizi layık gören Sürdürülebilir İş Akademisi’ne ve değerli jüri üyelerine de bizi motive ettikleri için müteşekkirim” dedi.

2016 yılında hayata geçirilen Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı daha az bilinen devlet üniversitelerinden mezun gençlere okuldan işe geçişlerinde fırsat eşitliği sunuyor. 6 yılda toplam 20.482 başvuru alan Program, gençlere STK’larda 12 ay tam zamanlı ve maaşlı çalışma fırsatı ve İlk Fırsat Akademisi ile 21. yy becerilerini geliştirme olanağı sunuyor. Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı’ndan elde edilen geri bildirimlerle sorunun köklerine inmek amacıyla bu kez daha az bilinen devlet üniversitelerindeki öğrencilere ulaşarak mezuniyet öncesi iş arama süreçlerinde önlerine çıkan İngilizce yetkinlik engelini ortadan kaldırmayı hedefleyen Esas Sosyal; 2021 yılında da Hayırlı Sabancı Desteğiyle İngilizce Fırsatım Programı’nı hayata geçirdi. Kuruluşundan bu yana yüzlerce gence destek olan ve “Gençlere Fırsat, Geleceğe Yatırım” misyonuyla hareket eden Esas Sosyal bu önemli konuda farkındalık yaratarak çalışmalarına devam ediyor.