Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Turizm 2022’de pandemi ile mücadele edecek?

Turizm Türkiye ekonomisinin en önemli gelir kaynaklarından biri. Türkiye bugün için, döviz ihtiyacı nedeniyle turizm gelirine en çok ihtiyacı olan dönemi yaşıyor. Döviz girdisi olan Turizm Sektörü, zirve yaptığı 2019 yılına göre, bugün düşen gelirin etkisini ne yazık ki acı bir şekilde hissediyor.

“Turizm Sektörünün Mali Gündemi ve Sürdürülebilirlik” raporuna göre, 2020 yılında uluslararası yolcu sayısı bir önceki yıla göre yüzde 74 düştü. Sektörde küresel olarak 1.3 trilyon dolar civarında bir kayıp olduğu belirtilirken bu sayı, 2009 küresel ekonomik krizde yaşanan kayıptan 11 kat daha fazla.

Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) açıkladığı 2020 verilerine göre ise seyahatlerin azalmasıyla turizm gelirlerinde yüzde 64 oranında sert bir kayıp yaşandı. Bu dönemde her 10 kişiden 7’si seyahat edemedi. Türkiye ise Mart 2020’de ilk vakanın görülmesiyle başlayan COVİD-19 salgını sürecinde turizmi en çok etkilenen ülkelerden oldu. Turizm gelirimiz, 2020’de yüzde 70’e varan oranda düştü.

Küresel turizm sektörü 2020 yılında tarihinin en zorlu dönemine tanıklık ederken, 2021 yılında ise uçuşların açılması, aşılamaların hız kazanması ve Temmuz 2021 itibarıyla da kısıtlamaların azaltılmasıyla bir toparlanma yaşadı. Ancak aynı dönemde ortaya çıkan delta varyantının hızla yayılması, ülkelerin yeniden kısıtlamalar uygulamaya başlaması beklenen canlanmayı istenilen düzeyde yaşatmasa da dönem dönem oteller biraz olsun müşteri ağırlayabildiler.

Türkiye 2019 da dünyada turizmden pay alanlar listesinde Akdeniz ülkeleri arasında ilk 10 arasında yer alırken, 45 milyon turist ve 34.5 milyar dolan gelir elde etmişti. Türkiye, 2020 yılında AB ülkelerinde “pandemi riski yüksek” olarak değerlendirildiğinden tarihinin en sıkıntılı sezonlarından birini geçirdi. 2020’de 10.2 milyar dolar gelir ve yüzde 2 payla sezonu kapatmıştık. Kişi başı turizm harcaması dünya genelinde ortalama 1330 dolar olurken; Türkiye’nin kişi başı turizm geliri 643 dolarda kaldı. UNWTO’nun raporuna göre, yılın en büyük kaybı yaşayan ülkelerden biri Türkiye olmuştur.

Almanya ve Rusya 2021’in kurtarıcısı

2021 yılında ise önce Almanya, ardından da Rusya’nın Türkiye’yi karantina listesinden çıkarmasıyla sektör nefes almaya başladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre turizm geliri 3. çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 181,8 artarak 12 milyar dolar civarında oldu. Bu arada dövizin TL karşısındaki artışına rağmen AB ülkelerinden turist gelişinde fazla bir artışın olmamasının da başka sebeplerinin olduğunu gözden kaçırmamak gereklidir.

Türkiye’nin etrafındaki sınır savaşları ve içeride yaşanan terör olaylarının yanı sıra, dış politikadaki gerilim istenilen talebin yaratılamadığı da bir gerçektir. Bu arada sektörü etkileyen bir kaç hususu da belirtmekte fayda var. Özellikle açık olan konaklama tesisleri için getirilen “Güvenli Turizm Sertifikası”nın 50 yatak kapasiteli tesisleri kapsaması çok yerinde olmuştur.

Aşılanmanın, sektörde hemen hemen yüzde 100’e varması, güvenli ve kaliteli turizm anlayışının arttırılması gayretleri, 2022 için ümitlerimizi artırmıştır.

Bu arada AB ülkelerinde reklam ve özellikle imaj yenileme çok önemlidir. Zira İskandinav ülkeleri başta olmak üzere bu pazarın turistinin çoğu Türkiye’den elini ayağını çekmiştir.

Almanya, Rusya, Polonya, Hollanda, kısmen İngiltere 2021’de, Arap ve İran ile beraber Türk turizminin kurtarıcısı olmuşlardır.

Sonuç ve temennimiz…

Türkiye turizmi çokça tökezlemeler, sıkıntılar, kısıtlamalar yaşamıştır. Yani “kriz” tecrübelisidir. Şartlara ve olumsuzluklara çabuk intibak eder. Eğer COVİD-19 salgını ve varyantlarında daha kötüsü ortaya çıkmaz ise, 2022 yılı için ümitliyiz. Şu anki ön rezervasyonlar bunu gösteriyor.

Ancak lütfen gevşemeyelim. Siyaseten gereken tedbirleri alamaz isek bu ümitler “Hayalden öteye “gidemez. Bu yıl daha fazla tesisin açılması ümidini taşıyorum. Ancak sektörü terk eden yetişmiş personeli düşündükçe biraz kaygılanıyorum. Servis kalitesinin düşmesinden endişe etmekteyim. Umarım gereken tedbirleri alırız. Ayrıca sektör arasındaki rekabet ve olumsuz sıkıntılarında sonu ermesi gayretlerinin artmasını diliyorum. Bizden eksilen her şeyin rakiplerimiz ülkelere gideceği gerçeğini unutmayalım. 2021 de olduğu gibi…