Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Tayyip Erdoğan’ın “çılgın deney”i…

Türk ekonomisinin tarihi günleri ve çöküşü dünya basınında. Reuters, olanları “Erdoğan’ın çılgın ekonomi deneyi” olarak manşetine taşımış.

‘’Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Türkiye’nin 270 bilyon dolarlık ekonomisini faiz oranlarını tutarsızca düşürerek riskli bir yola sokuyor. Erdoğan’ın teorisi, bu faiz indirimlerinin işsizliği azaltacağı, ihracat ve büyümeyi hızlandıracağı ve en sonunda enflasyonu ve kuru düşüreceği yönünde.’’

Erdoğan’ın kendisine ters düşen Merkez Bankası başkanlarını işten atarak, ısrarla izlediği bu yol tüm makroekonomi kurallarına ters düşüyor. Bir ülkede enflasyon arttığında ve kurun değeri düştüğünde Merkez Bankası faizleri arttırır ki bu değerler tekrar normale gelsin. Bunun temelinde yatan mantık, piyasadaki para akışını faizleri artırarak düşürmek. Piyasada dönen TL azaldığında Lira değer kazanarak enflasyon düşer (e,tabii dolar da!).

Erdoğan’ın kitaplarda yazan mali politikalara ters düşen bu inadı, TL’nin rekor değer kayıplarına yol açarken Türkiye günden güne fakirleşiyor.

Apple, TL’nin bir günde %15 değer kaybetmesi üzerine Türkiye’de internet üstünden yaptığı satışını durdurdu. Üstelik bunu yapan tek teknoloji şirketi de değil. TL’nin değer kaybı hızına firmalar fiyatlarını yenilemekte yetişemiyor.

Türk Lirası, bu yılın en kötü performans gösteren kuru oldu.

“Türkiye’de alışveriş yapmak artık hem avantaj hem dezavantaj. Fiyatlar çok yüksek olduğu için dezavantaj, ama bu haftanın fiyatları gelecek haftadan düşük olacağı için alıcılar ikilemde. İnsanlar artık telefon, tabletleri yatırım aracı olarak görüyor çünkü bir sene sonra aldıklarının iki katı fiyatına satabileceklerini düşünüyorlar.”

Faiz indirimlerinin bir diğer sonucu ise yabancı yatırımcılara Türkiye’nin enflasyonla mücadele etmekte geri kaldığını, ne yapacağını bilmediği göstermek. Bu da Türkiye’ye ve piyasaya olan güvenin enflasyon ve kurun değersizleşmesinin ötesinde kaybolması anlamını taşıyor.

Olayın en güzel özetini Guardian manşetten vermiş, ’’Erdoğan ekonomi üzerine kumar oynuyor’’. Kumarı oynayan devlet, fakat umarım faturası kesilecek olan Türk milleti olmaz.