Keskin sirke küpüne zarar

Uzun yıllardır Türk Futbolu’nun gelişmesine engel olan bir konu hakem olayı. Kulüplerin başkan ve yöneticileri, bir başarısız sonuçtan sonra spor kamuoyu ve taraftarlarının önüne hakemleri atarak işin kolayına kaçıyor. Bu sezon da önce Fenerbahçe Başkanı Ali Koç bayrak açtı, federasyon ve Merkez Hakem Komitesi’ni açıkça tehdit etti.

Şimdi de Galatasaray Başkanı Burak Elmas, Fenerbahçe yenilgisi üzerine aba altından soba gösterdi, “Şöyle yaparız, şöyle dağıtırız” dedi. Beşiktaş’ta da Emre Kocadağ puan kayıplarından sonra hakemleri giyotine gönderiyor. Kimse, “Ben bu teknik direktörünün her istediğini yerine getirdim. Şunun bir kulağını çekeyim” demiyor, diyemiyor. G. Saray, 10 kişi kalan F. Bahçe önünde son 40 dakika tek kale oynadığı ve rakibi 20 dakika 10 kişi kaldığı halde gol atamıyor, üstelik 90+5’te gol yiyerek yeniliyor.

Fatih Terim şapkayı önüne koyup niye iyi futbol oynayamadıklarının özeleştirişini yapmıyor, maç boyu hakem tacizleri ile oyundan atılıyor. Bu Terim’in ilk suçu da değil. Son 10 sezonda bir sezonu geçen ceza almış, onun sahaya çıkamadığı maçlarda G. Saray 48 puan kaybetmiş. Peki Galatasaray yönetimi Fatih’i niye uyaramıyor, korkuyor da ondan. Çünkü G. Saray camiasında Terim, yöneticilerden daha güçlü durumda. Geçen dönemin başkanı Mustafa Cengiz, bir ara bayrak açmaya kalktı, durumu gördü, sustu.

Beşiktaş’ta da Sergen Yalçın aynı durumda. Siyah-Beyazlılar, ligde ve Avrupa’da dökülüyor, kimseden Sergen’e ses yok. F. Bahçe’de Ali Koç, Pereira’yı getirdiğine bin pişman ama kendi tercihi olduğu için ses çıkaramıyor. Sarı-Lacivertliler, Başakşehir’e, Konya’ya, Alanya’ya, Trabzon’a yenilmiş, Sivas ve Kayseri’yi İstanbul’da yenememiş. Daha kötü bir tablo olabilir mi? Portekizli’nin balı var G. Saray maçını büyük şans ile kazandı, şimdilik yırttı ama en iyi kadroya sahip Fener, bir şey oynamıyor. Üç Büyükler kendilerini hakem suçlamalarıyla kurtarmaya çalışırken Trabzonspor kaçtı gidiyor, farkında değiller.

Dünya futbolundaki gururumuz Cüneyt Çakır’ın, “Şampiyonlar Ligi’nde final yönetmek, Türkiye Ligi’ndeki normal bir lig maçını yönetmekten daha kolay” sözleri bize ders değil mi acaba? Ve bizim beğenmediğimiz hakemler, Avrupa’nın gözbebeği. G. Saray-F. Bahçe maçını yöneten Halil Umut Meler ile Cüneyt Çakır, iki gün sonra Devler Ligi’nde Dinamo Kiev-D. Münih ve Sevilla-Dolfsburg maçlarını yönettiler. Acaba yanlış bizde mi? Düşünelim.