Meral Akşener’den seçim açıklaması

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, FOX TV ekranlarında önemli açıklamalarda bulundu.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programının konuğu oldu.

Eğitim sistemine ilişkin konuşan Meral Akşener, “Ben okullardaki eğitim sebebiyle ben buradayım. Bu okulları açan hükümetin kendisi. Bu plansızlığı ortadan kaldıracağız. Mülakatı kaldırılacak. Hemen atamaların yapılması gerekiyor. Bunların da peyderpey yapılması gerekiyor. Devlet okullarında sanat, spor bölümleri yok. Bana diyecekler ki kaynak yok. Kaynak şurda israfı, yolsuzluğu ortadan kaldırdığınız zaman ortaya çıkan kaynaklara şaşırırsınız” dedi.

Son dönemde artışını hızlandıran kura dikkat çeken Akşener, “Denge denetleme mekanizması ortadan kalktı. Her şey Erdoğan’ın tercihleri. Şimdi kuyrukları gösterdiniz. Saray ayrı bir dünyadır. Sizi vatandaştan koparır. Ayrı paralel bir dünya yaratır. Her türlü zammı pompaya yansıtmak durumunda olan bir program var. Biz Çin’i örnek alarak yola çıktık şimdi Bangladeş’e doğru ilerliyoruz. Dünyaya diyorlar ki ‘bizde ucuz iş gücü var.’ Gelin buraya yatırım yapın. Burada demokrasi yok adalet yok. Ucuz iş gücü sunmanıza rağmen eksikler olduğu için. Enflasyon insanları fakirleştirir. 4 sınıf diye bir kavramımız var. Buraya şu kadar ekmelisiniz diyorsunuz. Tarım insan artık dünyada bir milli güvenlik meselesidir. Çiftçileri tarımdan çıkarak bir sistemden bahsediyoruz. Teşvik etmek için sigortasını biz yapacağız. Atatürk Orman Çiftliği’ni talan ettiler biz orada bir sistem kurarak tarımı kalkındıracağız. Yazılım mühendisleri şu an yurt dışına çıkıyor, o kadar üzülüyorum ki. Bizim beyinlerimiz ortadan kalkıyor. Savunma Sanayi’de onlar olmasa ne yapacak bu ülke. Bunları önlemenin yolu yandaş kayırmayı ortadan kaldırmaktan, demokrasiden, adaletten, liyakatten geçiyor” diye konuştu.

“13. Cumhurbaşkanı Millet İttifakı’nın adayı olacak” diyen Akşener sözlerini şöyle sürdürdü: “DEVA Partisi adına ben konuşamam yeni partiler tanınmaya çalışıyorlar saygı duyuyorum. Ama itifaka katılmayı düşünürler mi bilemem. Seçimlere giderken ittifak zorunlu. 2023 ya da daha önce Cumhurbaşkanlığı seçimine giderken kaç parti bir araya geleceğiz bunu söylemek şimdilik zor.”

Küçükkaya’nın, “Erken seçim değil, hemen seçim’ diyor Kılıçdaroğlu, MHP tepkili” sözlerine Akşener, şöyle karşılık verdi:

“Tabii ki seçim diyoruz. Problemler çoğaldı, tek çare millet gitmek artık. Bunu en fazla söyleyen de Erdoğan’dır zamanında. Bir muhalefet liderinin seçim istemek en tabii görevidir. Bu bir vatan hainliği değildir. Bu kavramın ve ‘liyakat’ kavramının da içi boşaltıldı. Bu kavramlar dikkatli kullanılmalı. Bıktık bu teröristlikle suçlanmaktan. Elbette seçim olmalı. Kutuplaştırma dili pis bir dil. Bu zihniyet demokrasiyle düzelir. İnanarak söylüyorum. 13. Cumhurbaşkanı Millet İttifakı’nın adayı olacak ve hızlıca parlamenter sisteme geçeceğiz. Hiç kimse Erdoğan kadar yetkiyle donatılmalı. Biz aynı zamanda parlamento da çoğunluğu alacağız. “