“Tadında Milas var”

Milas, 7. Zeytin Hasat Şenliği’ni ülkenin AB coğrafi işaretli ilk zeytinyağına sahip olmanın gururu ile gerçekleştirdi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Milas, pandemi nedeniyle geçen yıl düzenleyemediği 7. Hasat Şenliği’ni, 13-14 Kasım tarihleri arasında yaptı. Temmuz ayında bölgeyi saran yangın felaketinde 8 köyündeki zeytin ağaçlarının yüzde 90’ını kaybeden Milas, aldığı bu yarayı, Hasat Şenliği’nde, AB’nin coğrafi işaret siciline adını yazdırmanın gururu ile sarmaya çalıştı.

Bundan 3-5 yıl öncesine kadar kaliteli Memecik zeytininden elde ettiği aroması özel, polifenolü yüksek zeytinyağını sadece dökme olarak pazarlayan Milas, bugün 84 butik markaya sahip bir ilçe olarak gerçekleştirdi gerçekten kutlamayı hakettiği hasatını.

Zeytinin birleştiriciliği

Milas 7. Zeytin Hasat Şenliği,  kortej yürüyüşü ile başladı. Barışın simgesi zeytin yine görevini yaptı, iktidar ile muhalefeti Atapark’ta el ele, omuz omuza buluşturdu. Kortej yürüyüşünden sonraki halk oyunları gösterisi sırasında AK Parti, CHP, İyi Partili milletvekilleri,  birlikte zeybek oynadı. 

Milas 7. Zeytin Hasat Şenliği’nin tartışmasız en önemli ismi, gayretleriyle Milas zeytinyağına ülkenin ilk coğrafi işaretini getiren Milas Sanayi ve Ticaret Odası’nın başkanı Reşit Özer’di.  Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, MİTSO Başkanı Özer’e teşekkürle başladığı konuşmasında, “Milas zeytinyağı, MİTSO’nun girişimleriyle geçen yıl Aralık ayının ikinci yarısında Avrupa Birliği’nden coğrafi işaret tescili aldı. Milas, böylelikle zeytinyağında ülkemizde bir ilki başarmış oldu. AB’nin coğrafi işareti Milas’ın zeytinyağı sektörü için yeni bir başlangıç oldu. Bu coğrafi işareti ile birlikte Milas’taki üreticilerimiz zeytinyağında markalaşma yarışına girdi. Milas’ın zeytinyağı markası sayısı 70-80 dolayına yükseldi” dedi.

Temmuz ayındaki talihsiz orman yangınında 13 bin 400 hektarlık zeytin alanının da zarar gördüğünü belirten Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, törendeki konuşmasında, bu alanlarda hasar tespitini yaptıklarını, hem zeytin hem de bal üreticilerinin yangından kaynaklı tüm hasarlarının ödeneceğini söyledi. Bu kapsamda 17 milyon lira tutarında desteğin 16 Kasımdan itibaren zeytin ve bal üreticilerinin hesabına yatacağını bildirdi. Bunun yanı sıra Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün, zeytin ve bal üretimi için geliştirilecek projelere de ayrıca 12 milyon lira destek vereceğini açıkladı.

Saylak da Reşit Özer’e teşekkür ederken, şunları söyledi: “MİTSO’nun girişimiyle Milas zeytinyağının AB coğrafi işaret tesciline kavuşması, ilçemizi zeytinyağının başkenti yapacak. AB coğrafi işaretiyle birlikte Milas zeytinyağına talep artışı gözlemledik. İhracatı da tetikleyen etkisi oldu.”

Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın önderliğinde gerçekleştirecekleri  “Tarım 4.0” uygulamasıyla zeytin ağaçlarındaki hastalıkların erken belirlenip giderileceğini ifade eden Saylak, bunun için Muğla’daki zeytinliklerden 500 dönümlük uygulama bahçesi oluşturduklarını bildirdi.

Pakdemirli sürprizi

AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, “7. Milas Zeytin Hasat Şenlikleri”nde çıktığı kürsüde, konukları Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile buluşturdu.

Demir, ‘’Tarım ve Orman Bakanımız şu anda telefonda. Kendisi telefondan da olsa sizlere hitap edecek’’ diyerek Bakan Pakdemirli’nin sesini mikrofona verdi. Kendisinin de zeytinyağı müstahsili olduğunu belirten Pakdemirli,  “Sektörü yakından bilirim”  dedi, ancak Milas’ın zeytin ve zeytinyağındaki başarısını bilmediğini, son birkaç yılda öğrendiğini itiraf etti.

Dış ticaret kapısının açık olması nedeniyle zeytin müstahsilinin dünyadaki üreticilerin yaşadığı sıkıntıları yaşadığını kaydeden Pakdemirli, şöyle konuştu: “Dünyadaki fiyat artışlarının çiftçinin maliyetlerini de yukarı taşıdığının farkındayız, biliyoruz. Bu nedenle çiftçiye para kazandıracak fiyat yapısı oluşturmaya gayret ediyoruz. Son 3 yıldır çiftçinin üretimden kazanmasını sağlamaya çalışıyoruz. İmkanlar içerisinde çiftçilerimize destek veriyoruz. Tüm müstahsillerimize aynı şevkle ekim diliyorum. Gelecek yıl, müstahsilin yılı olacak.”

Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke de şenlikte yaptığı konuşmada, “Zeytinin ve zeytinyağının öncü başkentlerinden Milas’ta zeytin sadece adının özelliklerini taşımıyor. Aynı zamanda inancın, emeğin, ekmeğin, iklimin, suyun, geçmişin ve geleceğin de bilgeliğine rotasını veriyor. İlk ekimden ilk sıkıma; yani hasat tarihinin tüm evreleri boyunca insanla, kadim kültürlerin inançlarıyla, mutlulukla ve sabırla aynı özü paylaşan zeytin, bugün soframızda ister meyve, isterse yağ olarak konduğu andan itibaren bizi binlerce yılın zaman tüneline sokuyor” dedi.

“Zeytine sahip çıkalım”

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun,  zeytin ağaçlarının daha fazla korunması gereken bir dönem yaşandığını vurgulayarak, “Gelin Zeytincilik Enstitüsü kuralım, zeytin ağaçlarına sahip çıkalım” dedi.

Çiftçinin taleplerini dile getiren CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, “Çiftçinin tarım araçlarında kullandığı mazotta, benzinde yüzde 50 indirim yapın. Gübrede aynı şekilde indirime gidin. Ayrıca, çiftçinin tarım araçlarını, aletlerini haciz kapsamı dışında tutacak mevzuat çıkarın” diye konuştu.

Muğla Valisi Orhan Tavlı, Muğla’nın 17 milyon zeytin ağacının 11 milyonunun Milas’ta olduğunu vurgulayarak, “Zeytin, bereket, bolluk, refah demektir. Milaslıları zeytin ve zeytinyağı başarılarından dolayı tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay,  ağaçların ve tarım alanlarının madenlere feda edilmemesi çağrısında bulundu,  “Kimsenin kazancına karşı çıkmıyorum, ancak maden- tarım dengesini doğru kuralım” dedi.  

Zeytin üreticilerine de seslenerek, “Dayanışma içinde üretip, pazara çıkmak gerekiyor. Marmarabirlik bunu çok güzel başarıyor. Marmarabirlik sayesinde o bölgenin ürünleri 75 ülkeye uzanıyor. Çatı örgüt, kooperatif kurup birlikte yol almalısınız” dedi. Milas’ta iki gün süren Zeytin Hasat Şenliği’nde, ünlü şeflerin workshopları, yine ünlü şeflerin jüri üyesi olduğu yemek yarışması, zeytin temalı söyleşiler, konserler düzenlendi. Ancak şenliğe damgasını vuran, Milas’taki kurumların el ele, uyumlu çalışması, birlikteliği, sevgi, saygı bağı oldu. Onları bir tutkal gibi bir arada tutan bu bağ kopmadığı sürece Milas sadece zeytinyağında değil, pek çok konuda ilkleri başaracak gibi görünüyor.