Tunç Soyer kur artışının zararını açıkladı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer döviz kurlarında yaşanan artışla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dün kabine toplantısı sonrası düşük faiz politikalarında kararlı olduklarını yinelemesi sonrası Türk lirası bugün çakıldı. Döviz kurlarında günlük artış yüzde 16’yı aştı. Dünyanın pek çok ülkesi faiz artışı ya da desteklerini çekme eğilimine girerken, Türkiye’de faizlerin dünyanın aksine düşürülmesiyle dolar/TL sert çok sert yükselişle 13,45’i aştı. Euro/TL’de bir eşik daha aşıldı ve 15,16 seviyesinin üstü görüldü.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, döviz kurlarında yaşanan artışla ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Soyer paylaşımında “Bildiğiniz üzere İzmir’de tüm raylı sistem yatırımlarını İzmir Büyükşehir olarak devlet desteksiz yapıyoruz. Kötü ekonomi politikaları sonrası yaşanan kur krizi yüzünden yatırımlarımızın maliyeti 3.5 Milyar TL arttı. Bu öyle bir miktar ki; şehrimiz 1 metro hattı kaybetti” dedi.