Kan yönetimine dikkat çekildi!

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kan ve Kan Ürünleri Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen, 'Türkiye'de Kan Transfüzyon Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi için Teknik Yardım Projesi' ikinci yılını tamamladı.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

AYSEL KANBER

Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ve Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kan ve Kan Ürünleri Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen, “Türkiye’de Kan Transfüzyon Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi için Teknik Yardım Projesi” ikinci yılını tamamladı. “Düşün Koru Yönet” sloganıyla yürütülen projenin farkındalığı artırma faaliyetleri çerçevesinde, düzenli, gönüllü kan bağışı ve önemine dikkat çekmek ve de Türkiye’deki hasta kan yönetimi uygulamaları ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Prof. Dr. İdil Yenicesu’nun açılışını yaptığı programda, Sağlık Bakanlığı, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Kan ve Kan Ürünleri Dairesi Başkanı Op. Dr. Himmet Durgut, Dr. Kerem Kınık, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Osman İlhami Özcebe konuştu.

Yoğun katılımın olduğu gözlenen çevrimiçi toplantıda konuşan Sağlık Bakanlığı, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Kan ve Kan Ürünleri Dairesi Başkanı Op. Dr. Himmet Durgut, Sağlık Bakanlığı olarak öncelikli politikaları arasında güvenli kan ve kan bileşenleri tedariki ve güvenli bir trafsfüzyonun sağlanması olduğunu ifade etti.

Kan bağışından, nakline bütün süreçleri kapsayacak şekilde, Türkiye genelinde uluslararası standartlarda çalışmalar yürüttüklerini belirten Durgut, söz konusu çalışmalardan birisinin de Türkiye’de Kan Transfüzyon Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi için Teknik Yardım Projesi olduğunu vurguladı.

Türkiye’de Kan Temini, Hasta Kan Yönetimi ve Türk Kızılay’ın Rolü ile ilgili bir sunum yapan Türk Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık ise, Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü olarak 18 Bölge Kan Merkezi, 68 Kan Bağış Merkezi, 13 Kök Hücre Bağışçı Merkezi, 4 Merkezi Laboratuvar ve 3.676 Personel ile hizmet verdiklerini belirtti.

2021 yılı ilk 10 ayında ülke kan bağışı ihtiyacının 2.294.552 ünitesinin yani %91’inin Türk Kızılay tarafından karşılandığı bilgisi veren Kınık, bu oranın %6’sının Süreli BKM ve %3’ünün Transfüzyon Merkezleri tarafından karşılandığını dile getirdi. Kınık’ın verdiği bilgiye göre, Türkiye’de 11.858.574 kayıtlı kan bağışçısı, 804.571 Kök Hücre Bağışçısı bulunuyor.

Türk Kızılay Başkanı Kınık, birtakım sorunları içerisinde barındıran güvenli kan temininde yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırmayı hedefleyen “Ulusal Güvenli Kan Temini Programı” ile kan bankacılığı, kök hücre bağışçı kazanımı ve plazma fraksinasyonu sağlandığını belirtti.

TÜRKÖK projesinden de söz eden Kınık, şu bilgileri aktardı:

“Türk Kızılay’ının kök hücre bağışçı kazanımı çalışmaları 2013 yılında imzalanan protokol çerçevesinde başlatılmış, Sağlık Bakanlığının yürüttüğü TÜRKÖK Projesinin sürdürülebilirliği kapsamında potansiyel kök hücre bağışçılarını kazanmak ve eşleşme-nakil sürecinin etkin işletilmesi amacıyla protokolde tanımlı koordinasyon faaliyetleri yürütülmektedir.”