Turizmde, Bakan-TÜRSAB ve Ulusoy sorunları

Türkiye turizminin güzel yılları, Covid-19 salgını sonrası ne yazık ki sekteye uğradı. Turizm sektörü, çok büyük kayıplar yaşadı. Bunların hepsi sektörün ilgili kesimleri tarafından bütün hasarları ile bilinmektedir. 2021’in sonuna yaklaşıyoruz. Temmuz sonrası biraz hareketlenme oldu. Tedbirlere, hijyene, korunma şartlarına uyan tesisler biraz nefes alsalar da birçok tesis açılmadı. Açılanlar da masraflarını karşılama çabalarının sonucunda biraz olsun rahatladılar. 2022 sezonu için konuşmak ve gerçeğe yakın tahminlerde bulunmak için vakit erken. Zira salgının gelişmeleri, sektörün maliyetlerindeki artışlar, personel sıkıntıları ve maaşlardaki artış, nasıl aşılacak belli değildir. Tahminim, Şubat ayında ortalık biraz aydınlanacak ve gelecek hakkında bize ışık tutacaktır. Umarım iyi olur.

Ülkemiz için de çok hassas olan turizm konusunda ne yazık ki, bazı zıtlıklar ve rekabetler, tatsız tabloları ortaya çıkarmaktadır. Bunların başında Sayın Bakan Mehmet Ersoy ile TÜRSAB Başkanı arasındaki anlaşmazlık ve ilişkilerdeki sıkıntılar geliyor. Hâlbuki Sayın Bakan, turizmin her alanında tecrübeli ve başarılı bir turizmcidir. Sektörü tanıyor ve biliyor. Şu an Türk turizm siyasetinin başındaki kişidir. Bu durumda daha uyumlu olması gerekmektedir.

Maalesef TÜRSAB Yönetimi ve özellikle Başkanı Firuz Bağlıkaya ile pek de sıcak bir ilişkisi yoktur. Bu ise Türk turizminin geleceği ve gelişimi için çok sakıncalıdır. Aralarındaki rekabet ve anlaşmazlıklar, medyanın ve turizmin bütün kesimlerinde konuşulmakta ve maalesef kötü ilişkiler yumağı olarak görünmektedir. Anlamak mümkün değil, “Bakan ve TÜRSAB“ neden anlaşamamaktadır?

Bunu çok yadırgıyorum. Sektörün yatırımcılarının yanı sıra acenteler, tur operatörleri ve ulaşım sektörü bundan çok büyük zarar görmektedir. Hâlbuki Sayın Bakan, oldukça iddialı ve güzel çalışmalar yürütüyor. Daha başarılı olduğu kültür sahasındaki yatırımlarda çok gayretlidir, takdir toplamaktadır. Sıkıntılı olduğumuz dünyamızda turizm gibi, gelir kapılarımızın yeni düzen ve trendlerini konuşmamız gereken şu zamanlarda bu kesilmiş ilişkilerle nereye varacağız? Bunun sorumluları sektör mensuplarına bu durumu nasıl açıklayacaklar?

Ulusoy konusu

TÜRSAB Başkanı ve Yönetimi, geçmiş dönem Başkanı, Sayın Ulusoy ile medya sayfalarındaki anlatımlarda ifade edilen konulardan mahkemeliklerdir. Bir aksama ve yolsuzluk varsa, yargı gereken karara varacaktır. Kişisel rekabet ve suçlamaların hissedildiği bu anlaşmazlık yadırganmaktadır. Sayın Başaran Ulusoy, hata ve sevapları ile unutmayalım ki Türk turizmine hizmetleri olan bir insandır. Yönetim dönemlerinde ihmal ve suç unsuru varsa elbette ceza görecektir. Konuyu medya değil, bırakalım adalet halletsin. Konunun uzatılması, özellikle etrafta soru işaretlerine yol açan hususlar var ise, sektörün mensuplarını çok üzmektedir.

Burada Sayın Bakanımıza seslenmek istiyorum. Kişisel hususları lütfen bir kenara bırakalım. TÜRSAB ve diğer ilgili sektörler ve turizmcilerimiz ile bir araya gelin ve bu tabloları ortadan kaldırıcı anlaşmaları ortaya çıkarın. Sektör mensupları olarak sizden bunu beklemekteyiz.

Zira 2022, risklerin devam ettiği, salgının etkilerinin nereye gideceğinin belli olmadığı, sektörün çok derin ihtiyaçlarının olduğu, yeni trendlerin, tedbir ve teşviklerin konuşulması gerektiği bir yıldır. Sayın Bakanın bu basireti ve organizasyonu göstereceği ümidindeyim, dilerim öyle olur.