Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Greta haklı!

Greta Thunberg bas bas bağırıyor; “Yaptıklarınız Bla bla bla… / Nokta nokta nokta…”

Çözüm de zor değil, sadece yaklaşımımızı değiştirmemiz gerek.  Her insanın “bir çocuk hakkı olması” karbon sorununun da çözümüne yönelik en önemli adımlardan biri olur, türümüzün hayatta kalması için de!

Gezegen elden gidiyor ve bu boş bir korku da değil.

Anlayan anlamayan fikir beyan ediyor.  Yöredeki doğum oranı 1.7 iken göçmenler gelip ortalama 5 çocuk doğurunca sistemler çöküyor. Her insanın tek çocuk hakkı olması bir çiftin iki çocuk hakkı olması demek. Uygulaması da zor değil. Bunun çözüme yönelik en önemli adım olduğunu anlayınca! Kültürel istilalar son bulacaktır. Düşünün ABD de hâlâ, tek başına koşmaya çıkan bir siyahi, beyaz, bir mob (sürü) tarafından günümüzde linç ediliyor. Ahmaud Arbery 1865’de sona erdiği sanılan iç savaşın ve siyahi köleliğin zihinlerde daha hâlâ devam ettiğini gösteriyor bize!  İşin grup tarafı siyahiler göçmen falan değil, çoğunluk yüzlerce yıl önce köle olarak getirilmiş!

İsveçli Türk’ten korkuyor. Türk ise Arap’tan! ABD’nin nüfusu değişiyor. Türkiye’nin, Almanya’nın nüfusu değişiyor. Kültürler değişiyor.  Bunun çözümü nüfusu kontrol etmek.

Uygulaması saf tuttuktan sonra kolay. Dehşet senaryolarına falan gerek yok hepimizin ortak çıkarına olacak bir karar. Yapmaz isek daha çok sayıda Arbory çeşitlemeleri, ikiz kuleler göreceğiz korkarım. Zaten az izan ile yaklaşırsak araç kullanmak için ehliyet gerekirken çocuk doğurmak için baz bilginin gereksiz olması inanılmaz bir lüks.

Uzaya seksen yaşında adamlar falan yollayarak da çözüm elde etmemiz daha çok sayıda on yıllardan sonra o da belki umut ışığı verebilecek bir yöntem. Yani gezegeni berbat edip uzaya kaçmak bir çözüm değil.

Sadece Grönland’da tüm dünya deniz sularını 5-6 metre yükseltecek buz var ve bunlar görülmemiş hız ile eriyorlar. Milyardan fazla insan evsiz kalacak. Sahil kentlerini su basacak. Bu şaka falan da değil. Milyonlarca insan sefil bir şekilde ölecek.

Üç çocuktan sonra kısırlaştırma mı? Evet gerekirse öyle. Her kişinin hakkı nüfus cüzdanında olacak. Bunu devredebilecek. Nüfus on yıllarda hafif azalacak ve stabil bir seviyede oturacak. Bunu “Bias is beautiful Swansong for Common sense / Önyargılar güzeldir, Kuğu şarkısı” kitabımda detaylıca yazdım.  Dramatik bir olay değil.  Kuğu efsaneye göre ölmeden son bir şarkı söylermiş. Bizler de 37 katlı bir binadan düşerken 3. kata kadar geldik ve hâlâ eski alışkanlıklarda ısrar ediyor ve bol laf salatası ile hamaset ile “Bakın hiçbir şey olmadı! / Felaket tellallarına inanmayın” diyebilecek kadar saf bir türüz.

İkiz kuleler ve Arbery’nin, George Floyd’un ölümü ise dramatik. Her bin siyahi çocuktan biri polis tarafından öldürülüyor, ABD de! Susuzluktan ölmek de dramatik, milyardan fazla insanın sellerden göçü de! Orman yangınları da! Türümüzü tek organizma olarak görün: o kadar şişmanlamış ki, şeker hastası olmuş. Zayıflamaktan başka çare yok.  Veya sadece yarım saat dünya haberleri izleyin.

Silkinip uyanma vakti geldi mi?  En etkin tek adım nüfus kontrolü.