KAİSDER, KKTC’de deneyim paylaştı

Türk ve KKTC kadın iş insanları “İş’te Kadın” programı ile KKTC’de bir araya geldi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Türkiye ve KKTC’de kadın iş insanları, Global Girişimcilik Haftası Etkinlikleri Kapsamında Kıbrıs Türk Girişimci Kadınlar Derneği’nin (GİKAD) ev sahipliğinde, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulunun destekleri ile düzenlenen “İş’te Kadınlar KKTC’de” programı ile bir araya geldi.

Kadın iş insanları zirvesinin açılış konuşmasını yapan GİKAD Başkanı İçim Kavuklu, bir dayanışma örneği sergilediklerini ve bilgi paylaşımı yapacaklarını ifade ederek, güçlü kadının; güçlü çocuklar, Kavuklu  güçlü aile, güçlü toplum ve ülke anlamına geldiğinin altını çizdi.

KKTC’deki yerel üretimi çeşitlendirme ve pazarlamaya katkı sağlamayı hedefleyen GI-KA KOOP projesinden söz eden İçim Kavuklu, bu konuda önemli çalışmalar yaptıkları vurgularken, Atatürk’ün ‘Kadınlarını geride bırakan toplum, geride kalmaya mahkûmdur’ sözlerine dikkat çekti.

Zirvede e-ticaret uygulamaları konusunda bilgi veren Shopsa Kurucusu Demet Sabancı, salgın döneminde e-ticaretin büyüdüğünü, kadınların evden çalışma koşulu bulduğunu ve böylece ürettikleri ürünlerini daha geniş kitlelere ulaştırdığını kaydetti.

TOBB Kadın Çalışma Kurulu Başkanı G. Hülya Akkaya’nın üstlendiği, “Sivil Toplum Örgütlerinde Kadın” başlıklı oturumda ise KAİSDER Başkan Yardımcısı Mehlika Gider, sivil toplum kuruluşlarında ve meslek örgütlerinde kadın temsilinin artması gerektiğini belirterek, kadın aklının değdiği her işin çok daha başarılı olduğunun altını çizdi. Gider, “Alanında lider kadınlar, yol açan kadınlar, birlikte güçlenen kadınlarla ve de kadın aklının değmesiyle, dünya yenilenecek. Dünya merhamet ile güçlenecek, bize inanın” dedi.

KKTC GİKAD As Başkanı Pınar Başman, İZİKAD Başkanı Betül Sezgin, BUİKAD Başkanı Oya Eroğlu, GİKAD Başkanı Gamze Aşnük ve Trabzon TOBB KGK Başkanı Zuhal Akyüzlü de sivil toplum örgütlerinde kadın konusunda deneyimlerini paylaştı.

Halk Bilimci-Yazar Gonca Tokuz’un moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Tarımda/Gastronomide Kadın” oturumunda, Gİ-KA KOOP Tarım Projesi Koordinatörü Eda Becer, İzmir Köy-KOOP Başkanı Neptün Soyer, TABİT Kurucu Ortağı Tülin Akın, Tarım Yazarı Mine Ataman, TEOFARM Kurucusu Elif Ovalı konuştu. 

Belkıs Antik Kurucusu-İş İnsanı Belkıs Aktürk’ün moderatörlüğünde gerçekleştirilen zirvede “Ekonomide ve İş Dünyasında Kadın” oturumunda Cardplus Genel Müdürü Mine Tokay, Reeder Kurucu Ortağı Sezen Sungur Saral, Koç Finansman Genel Müdürü Yeşim Pınar Kitapçı, General Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Mine Ayhan, KKTC Cumhurbaşkanlığı Yurtdışı Kıbrıslı Türkler Komite Üyesi Burcu Kayan, TURKONFED Başkan Yardımcısı Reyhan Aktar, TOBB Medya ve İletişim Başkan Yardımcısı Fügen Toksü tecrübelerini aktardı.