CHP’li Sertel: ‘Partinin adı adalet, bakanlığın adı adalet ama adalet yok’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel’in infaz ve koruma memurlarının Emniyet Hizmetleri Sınıfı’na dahil edilmesi için verdiği kanun teklifi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, AKP ve MHP milletvekillerine “Bir kez olsun vicdanınızı dinleyin, sizden rica ediyorum, bir kez olsun aklınızla hareket edin, sizden rica ediyorum, bir kez olsun saraya ve sarayın grup başkan vekilinin elini kaldıracağına göre işaret buyurmayın, sizden rica ediyorum. Kurtulun esaretten, özgürleşin ve infaz koruma memurlarının hakkı olan güvenlik hakkını, güvenlik sınıfına geçişini onaylayın” diye seslenirken Cumhur ittifakı milletvekilleri kanun teklifini reddetmek için adeta birbirleriyle yarıştılar.

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın teklif oylanırken iki elini birden elini havaya kaldırarak red vermesi ise infaz ve koruma memurlarının tepkisini çekti. İnfaz ve koruma memurları sosyal medya üzerinden Cahit Özkan’ı yoğun bir şekilde eleştirdi.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, infaz ve koruma memurlarının haklarının AKP ve MHP milletvekillerince yendiğini belirterek, “İki konuda çok üzgünüm. Birincisi katledilen, şehit edilen infaz koruma memurlarının isimlerini okurken çıkardıkları gürültü ve uyarı yaptığımda duyarsız kalıp yanıt vermeleridir. İkincisi de AKP Grup Başkanvekili Denizli Milletvekili Cahit Özkan’ın ayağa kalkarak, zafer kazanmış gibi iki elini havaya kaldırarak ve milletvekillerini hayır kaldırıyor mu diye kontrol etmesidir” diye konuştu.

“BİR KEZ OLSUN VİCDANINIZI DİNLEYİN”

70 bin infaz ve koruma memurunun Meclis’ten çıkacak olumlu bir haberi beklediğini ifade eden CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, TBMM kürsüsünden yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 36’ncı maddesi için sayılan genel idari hizmetler sınıfı kapsamına infaz koruma memurları girmiyor. Çünkü infaz koruma memurlarının büro memurları gibi idari hizmetler sınıfında yer alması Anayasa’mızın temel ilkelerinden ölçülülük ilkesine aykırıdır çünkü infaz koruma memurlarının elinde kalem yoktur. İnfaz koruma memurları son derece kötü koşullarda cezaevi içerisinde âdeta mahkûmlarla iç içe bir görev görmektedir. Bu kardeşlerimiz, can güvenliği açısından ve infaz koruma memuru olması nedeniyle cezaevindeki durumu kontrol altına almak için âdeta bir polis, bir asker görevi gören insanlardır ve şehitler vermişlerdir. İnfaz koruma memurlarıyla ilgili size çağrım var, tıpkı Genel Başkanımızın yaptığı çağrıyı size yapıyorum: Gelin, infaz koruma memurlarıyla helalleşin. 17 bıçaklı, silahlı saldırıda öldürülmüş infaz koruma memurları adına sizlere sesleniyorum: Partinizin adı ‘Adalet’ Bakanlığın adı ‘Adalet’ ama adalet içinde hiç yok. Adalet Bakanlığının içinde adaletsizlik varsa Türkiye’de adaletten söz etmek mümkün değil. Bir kez olsun vicdanınızı dinleyin, sizden rica ediyorum, bir kez olsun aklınızla hareket edin.”

BİRLİKTE ÇÖZELİM ÇAĞRISI

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e seslenerek “Siz Adalet Bakanı olarak kendi personelinizin özlük haklarına sahip çıkmıyorsanız asıl mesele sizin iktidarınızdadır” diyen Sertel, şöyle devam etti:

“70 bin infaz koruma memuru var, 70 binin 10 bini sözleşmeli. Sözleşmelilerin, bizzat infaz koruma memuru olup kadrolu olanlardan çok büyük haksızlıkla eşitsizlikle çalıştırıldığını da biliyoruz. Geçmişte infaz koruma memurlarının lojmanları vardı, yok oldu, kapandı, bitti, şu anda lojmanlarda oturamıyorlar. Geçmişte infaz koruma memurları araçlarla cezaevine taşınıyordu, yok oldu. Şimdi, size buradan teklifimi tekrar sunuyorum: Gelin, hep birlikte el kaldıralım. Milliyetçi Hareket Partisi ve AK PARTİ Grubu da hep birlikte el kaldırsın, siyaset üstü bu duruma hep birlikte çözüm bulalım. Sonra infaz koruma memurları için 3600’ü getirelim, itfaiyeciler için 3600’ü getirelim, polislerimiz, öğretmenlerimiz, sağlıkçılarımız için 3600’ü getirelim. Bu ülkede beraber yaşıyoruz, hayatım boyunca ezilenlerden, hayatım boyunca gerçekten hakkı yenenlerden yana saf tuttum ve tutmaya devam edeceğim.”