AKP’den yüzde 50+1 açıklaması

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki AKP MKYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki AKP MKYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Çelik, siyasetteki 50+1 tartışmasıyla ilgili, şunları söyledi:

“Türkiye’nin siyasi tecrübesi hafızalarımızda taze. Sistem tartışmalarına birdenbire gelinmedi. Ben çok iyi hatırlıyorum. Bugün parlamenter sistemin yanlısı konuşan pek çok siyasetçi, parlamenter sistem varken, Cumhurbaşkanlığı’nı Başbakanlığın üstünde görüyordu. Askeri vesayeti de sivil siyaset üzerinde denetleme mekanizması olarak görüyordu. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi de meşrudur, parlamenter sistem de meşrudur. Türkiye buraya birden bire gelmedi. Açıklamaları yapan herkes de bunu biliyor. Türkiye’de bugün parlamenter sistem savunuculuğu yapanların pek çoğu, parlamenter sistem varken, sistemin rahat nefes almasına izin vermediler. Denge denetleme ile ilgili görüşlerinin ne olduğunu kapsamlı bir şekilde duymadık. Önümüzdeki seçimlere bu sistemlere gidilecek. Yakınanların önerilerinin görülmesi lazım. Cumhurbaşkanlığı seçme yetkisini millete verdikten sonra bunu nasıl geri alacaksınız. Biz de bunları duymayı bekliyoruz. Önemli olan vatandaşın devletin sahibi olduğunu daha çok görmesi.”