Uzun süren hazımsızlık yumurtalık kanseri belirtisi olabilir

Dünyada yılda yaklaşık 314 bin kadına yumurtalık kanseri teşhisi konuluyor ve her yıl yaklaşık 207 bin 252 kadın yumurtalık kanserine bağlı olarak hayatını kaybediyor.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Ülkemizde ise 2020 yılında 2 bin 730 kadın yumurtalık kanseri nedeniyle yaşamını yitirdi. İEÜ Medical Park Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Gökçü, yumurtalık kanserinin sinsi ilerleyen ve her yaşta görülebilen bir kanser türü olduğundan rutin kontrollerin hayati önem taşıdığını söyledi.

Yumurtalık kanserinin geç tanı konulan kanser türlerinden olduğunu söyleyen Gökçü, “Yumurtalık kanserlerinde karnın içerisinde geniş bir alan olmasına bağlı olarak ve de belli bir şikâyet yapmamasından dolayı yumurtalık kanserlerinin tanısı genelde geç konuluyor. En sık yarattığı şikâyetler ise çabuk doyma, hazımsızlık, karın ağrısı olarak kendini gösteriyor. Özellikle bir aydan uzun süren hazımsızlık şikâyetlerinde kadınların bir kadın doğum doktoruna başvurmalarını öneriyoruz.” dedi.

Geç Menopoza Dikkat!

Yumurtalık kanserinin iki çeşit nedeni olduğunu belirten Gökçü, “Bunlardan biri genetik etkenlerdir. Ailede bulunan genetik faktörlere bağlı olarak yumurtalık kanseri gelişebilir. Bir diğer neden endokrin nedenlerdir. Vücudumuzun hormonal döngüsüne bağlı olarak azalmış progesteron miktarı yumurtalık kanserine neden olabilir. Infertilite, kadının hiç çocuğunun olmaması, geç menopoza girmek, endometriozis hastalığı, adetlerin erken başlaması ve sigara içmek yumurtalık kanseri için artmış risk teşkil ederken birden fazla çocuk olması, uzun emzirme dönemleri ve dört yıldan fazla doğum kontrol hapı kullanmak gibi nedenler de yumurtalık kanserini azaltıcı etkenlerdir. Genetik nedenlere gelecek olursak aile hikâyesi özellikle ailede BRCA-1 ve BRCA-2 mutasyonu dediğimiz meme kanseri ile yumurtalık kanserinin beraber gözüktüğü kanser türleri de genetik faktörleri oluşturur. Özellikle ailesinde erken yaşta meme ve yumurtalık kanseri olan hastalarda, birden fazla akraba ve birinci derece akrabalar bu durumdaysa hastalarımızın genetik yumurta kanseri oluşma olasılığına karşı kadın doğum doktorlarıyla iletişim kurmalarını ve gerekli testleri yaptırmalarını tavsiye ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Yumurtalık kanserlerinin tedavileri hakkında da bilgiler paylaşan Gökçü, “Yumurtalık kanserinin iki çeşit tedavisi var. Bunlar kemoterapi ve cerrahi tedaviler. Cerrahi tedavi öncelikle uygulanması gereken tedavi yöntemi. Ancak cerrahide şu noktaya dikkat edilmesi gerekiyor. Yumurtalık kanserini ne kadar çıkarırsak çıkaralım geriye 1 cm’den fazla karın içerisinde tümör kalırsa ameliyat yapmak ile yapmamak arasında bir fark olmuyor. Onun için yumurtalık kanserinin karın içindeki bütün tümör odaklarını çıkaran özel bir ameliyat türüne tabi tutulması gerekiyor.” dedi.