EYT’liler için Bakan Bilgin’den açıklama

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in emeklilikte yaşa takılanların taleplerini içeren soru önergesine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yanıt verdi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, prim sayısı ve yıl olarak çalışma koşullarını tamamlayan sigortalıların, yaş sınırı olmaksızın emekli olabilme taleplerini, soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. Gürer, Bakan Vedat Bilgin tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazıl soru önergesinde, “Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak tanımlanan, gün ve primini ödediği halde 1999 yılında yapılan düzenleme ile emeklilik yaşı 58’e çıkarılan, 2008 yılındaki düzenleme ile de 65 yaşa kademeli olarak yükseltilen emeklilik hakkı kazanmaya yönelik bir düzenleme düşünülmekte midir? Bu düzenlemeden SGK’ya kayıtlı kaç kişi etkilenmektedir? Emekliliğe hak kazanıp yaşa yakılanların emeklilik hakkının verilmesi düşünülmekte midir?” sorularını yöneltti.

Gürer’in önergesine yanıt veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, mevcut düzenlemeye göre, sigortalıların emekliliğe hak kazanabilmeleri için; “Belli bir yaşa ulaşma, belli bir süre prim ödeme, belli bir süre sigortalı olma ve Bakanlığımızdan yazılı istekte bulunma koşullarının birlikte yerine getirilmesi” gerektiğini açıkladı. Bakan Bilgin, söz konusu koşullardan herhangi birinin eksik olması halinde, sigortalıya aylık bağlanmasına imkân bulunmadığını söyledi.