Aşılamada yeni dönem başladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Coronavirüs Bilim Kurulu’nun ardından yaptığı yazılı açıklamada, “mRNA aşısı olmuş ve üzerinden 6 ay geçmiş 18 yaş üzeri tüm bireylerin hatırlatma dozu aşılarını olabileceğini duyurdu.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Toplantıda ele alınan sonuçları yaptığı yazılı açıklamada aktaran Koca, okul çağındaki 8-16 yaş grubundaki çocukların toplam vakalar içindeki oranının yaklaşık yüzde 10 seviyesinde düşüş gösterdiğini belirterek, “Vaka sayılarının yaş dağılımı ile vefatların yaş dağılımları dikkate alındığında son 1 ay içindeki vakaların yüzde 15’i 60 yaş üzeri vatandaşlarımızdan oluşuyor. Ancak, vefatların yüzde 84,8’i 60 yaş üzerindeki vatandaşlarımızdır. Büyüklerimizi koruma zorunluluğumuz halen devam ediyor. Gençler hastalığı daha hafif geçirseler de virüsü hastalığı ağır geçirebilecek kişilere taşıyabilmektedir. Ayrıca aşıların temel koruyucu etkisi, hastaneye yatışların ve ölümlerin engellenmesindedir. Büyüklerimizi korumak için gençlerimizin tedbirlere uyması hayati önem taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

“18 yaş üstü hatırlatma dozu olabilecek”

Aşıların 3 ila 6 ay arasında en çok koruyucu özelliği gösterdiğini, bu nedenle hatırlatma dozu aşılarının yapılması gerektiğini ifade eden Koca, “Daha önce 60 yaş üzeri vatandaşlarımız için hatırlatma dozu aşılarına başlanmıştı. Bugün yapılan değerlendirmede 18 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız için hatırlatma dozu aşılamasının başlatılmasına karar verilmiştir. mRNA aşısı olmuş ve üzerinden 6 ay zaman geçmiş 18 yaş ve üzeri vatandaşlarımız hatırlatma dozunu istedikleri aşı türünden olabileceklerdir” sözlerine yer verdi.

“Yerli aşı için bin gönüllüye ihtiyaç var”

Yerli aşı çalışmalarına dair bilgi veren Koca, “3. yerli aşımız Turkovac da gündemimizdeki önemli bir konuydu. Daha önce sizleri kendi aşımızı kullanıma alabilmek için gönüllü olmaya davet etmiş ve 3 bin gönüllü ile yerli aşımızın seri üretime geçebileceğini ifade etmiştim. Gönüllü olan vatandaşlarımıza çok teşekkür ederek bugün itibariyle 2 bin gönüllü sayısına ulaşmış bulunduğumuzu müjdelemek isterim. Halen bin gönüllüye ihtiyaç var. Kendi aşımız kendi gücümüzdür. Bu gücü hayata geçirmek için 18-59 yaş arası 2 doz aşı olmuş sağlıklı vatandaşlarımızı hatırlatma dozu için Turkovac gönüllüsü olmaya davet ediyorum” açıklamasını yaptı.

“Yaklaşık 8,6 milyon kişi zamanı gelen aşılarını yaptırmadı

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan Covid-19 tablosu verilerine göre, Türkiye’de 11 Kasım 2021 tarihinde 356 bin 004 test yapıldı, 24 bin 898 yeni vaka tespit edildi, 197 kişi yaşamını kaybetti. Virüse yakalanan 24 bin 360 kişi de iyileşti.

Toplam aşı sayısı 118 milyon 029 bin 902 doz; 18 yaş ve üzeri nüfustaki ikinci doz aşı oranı da yüzde 79,70 oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Yaklaşık 8,6 milyon kişi zamanı gelmiş olan 2. veya 3. doz aşısını yaptırmadı. Aşının tam olması, doz sayısına ve dozlar arasındaki sürenin uzamamasına bağlı. Bildirimlerimiz bu sürelere göre yapılıyor. Aşının gücünden daha çok yararlanabilmek için aşı takviminize uymalısınız.” ifadelerini kullandı.

PANDEMİDE SON DURUM! KURTULUŞUN NERESİNDEYİZ?

Uzatmadan yanıtı verelim: Son çeyreğinde… İnsanlık, tüm gücü ile savaştığı Covid Pandemisini de tarihe gömmek üzere…

Önce günümüz itibari ile güncel rakamları bir göz atalım: Halihazırda 252.651.684 dünya vatandaşı bu SARS-CoV-2 etkenli virüs enfeksiyonu ile savaşıyor. Bu güne kadar da 5.095.673 kişi hayatını kaybetti. Bu hastalığı şifa ile atlatanların sayısı ise 228.575.348…

Ülkemiz bağlamında bu rakamlar ise şöyle: Hastalığı atlatan kitle 7.817.991’i buldu. Halen 449.421 aktif vakamız var. Maalesef 72.910 vatandaşımızı kaybettik. Biliyorsunuz bugünlerde yaklaşık 200 hastamızı Covid nedeni ile toprağa veriyoruz, günlük testlerle tespit edilen yeni vakalar ise 30 bin sınırlarında. Türkiye’de bir milyonda 852 olan ölüm yüzdesi ABD’de 2340, Brezilya’da 2844, İngiltere’de 2085,Fransa’da 1803 ve Rusya’da da 1724.             

Türkiye’de aşıları tamamlananların yüzdesi yüzde 58.6. Dünya genelinde ise yüzde 40.5 civarında. Ülkemizde şu ana kadar 118 milyon doz aşı yapıldı. Birinci doz aşı yapılma oranı yüzde 89.83, ikinci doz için bu rakam yüzde 79.70 Bunlara ek olarak üçüncü doz aşı olan bir popülasyon var ki onlar da 11.546.753 kişi.

Bu rakamlar oldukça önemli çünkü çiçek hastalığının dünyadan silinmesindeki başarıda önemli katkı sağlayan ve  ‘virüs katili’ olarak bilinen ünlü epidemiyolog Dr Larry Brilliant’ın da belirttiği gibi ‘’Belki de dünyanın şimdiye kadar gördüğü en bulaşıcı virüs ile karşı karşıyayız ve pandemiyi sona erdirecek yegane yolun aşılama olduğunu biliyoruz.”

BioNTech aşısının mucitlerinden Prof. Dr. Özlem Türeci de “Yavaş yavaş yeni bir normalliğin’’ başlangıcında olduğumuzu belirtiyor. ‘’Virüsle nasıl başa çıkacağımızı öğrendik’’ dedikten sonra ekliyor:  ’’Nüfusun büyük bir kısmı bağışık olduğu için daha özgürce hareket edebileceğimiz bir normallik olacak. Coronavirüs daha yönetilebilir bir virüs artık.”…

California Üniversitesi’nde( San Francisco, ABD),enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Monica Gandhi, “Gerçekten oyunun sonunda olduğumuzu düşünüyorum” diyor ve devam ediyor. “Vakalar yıl sonuna kadar düşmeye başlayacak ve virüsün sağlık profesyonelleri için endişe olarak kalacağı, ancak genel halk için gerçekten endişe kaynağı olmadığı bir yerde olacağız.” diyor.

Genel olarak ülkemiz ölçeğinde soruna odaklanırsak, nüfusumuzun yüzde 15’i hastalığı aktif olarak geçirdi ve aşı algoritmi teorik olarak tamamlanan kişi sayısı da 49.472.726. Yani Toplumumuzun %79.70’i. Halk Sağlığı otoriteleri ve epidemiyologların en kötümserleri bile yüzde 80-90 arası bir kitlenin aşılama başarısının pandemiyi bitireceğini kabul ediyor. O zaman tüm vatandaşların Sağlık Bakanlığı çalışmalarına katkı sağlayarak özellikle 18 yaş altı kitlenin ve halen aşı olmamış az sayıda erişkinin aşı çalışmalarını bitirerek bu pandemiden kurtuluşun son çabalarını göstermemiz gerekecek.

Elbette bir süre daha maske, fiziksel mesafe ve hijyen önlemlerimize devam edeceğiz ancak pandemide son virajı döndük. Dünya yüzeyinde tüm ülkeler sathında SARS-CoV-2 Virüsü tamamen yok edilemese de sosyal ve endüstriyel yaşamın etkilenmediği, virüsün kontrol altına alındığı günler çok yakın.