Ayvalık kongre, sağlık ve av turizminde iddialı

Turizmin en önemli gelir kaynağı olduğu Ayvalık’ta sezonun iki ay sürmesinin büyük sorun olduğuna dikkat çeken Ayvalık Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Büyükçıvgın, “Turizm sezonunu uzatabilmenin yolu ölü sezon tabir edilen aylarda düzenlenecek etkinlikler ve alternatif turizm seçenekleri bulmaktır. Seminer, sağlık, av turizmi gibi konularda çalışmalar yapmayı planlıyoruz” dedi.

ZEYNEP GÜREL

Ege’nin önemli tatil noktalarından biri olan Ayvalık, sadece turizm değil, başta zeytin ve zeytinyağı olmak üzere gıda sektörüyle de iddiasını koruyor. Turizmin en önemli gelir kaynağı olduğu Ayvalık’ta sezonun iki ay sürmesinin büyük sorun olduğuna dikkat çeken Ayvalık Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Büyükçıvgın, “Turizm sezonunu uzatabilmenin yolu ölü sezon tabir edilen aylarda düzenlenecek etkinlikler ve alternatif turizm seçenekleri bulmaktır. Seminer, sağlık, av turizmi gibi konularda çalışmalar yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Ayvalık’ın ekonomik yaşamında zeytin, zeytinyağı ve turizmin yanı sıra son yıllarda inşaat sektörünün de önemli yer tuttuğuna değinen Büyükçıvgın,  “Zeytin ve zeytinyağında 80’e yakın firmamız markaları ile sektöre hizmet etmektedir. Uluslararası bazda da başta Bunge, Savola ve Kristal gibi konusunda dünya gıda pazarında söz sahibi firmalar üyemiz ya da paydaşımızdır. Bölgemizde potansiyeli yüksek gıda ürünleri bulunuyor. 2016 yılında Ayvalık Ticaret Odası olarak kurucu üyeliğini üstlendiğimiz Ayvalık Gıda ve Gıda İşlemeleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi faaliyete geçtiğinde ilçe ekonomimizde ürün çeşitliliğinin artacağı kesin. Henüz faaliyete geçmiş olmamasına rağmen bölgede yer almak için yapılan başvurularda gıda sektöründen geniş bir yelpazenin yer alacağının müjdesini veriyor  ” dedi.

“Ayvalık Doğal Yalanı Koruyor” projesi

1923 yılında kurulan odanın, birçok önemli projelere destek verdiğini hatırlatan Büyükçıvgın, projeleri şu şekilde anlattı:

“Ayvalık Ticaret Odası’nın proje sahibi olduğu, Güney Marmara Kalkınma Ajansı ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın proje ortağı olduğu, Ayvalık Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Ayvalık Turizm Geliştirme Birliği (AYTUGEB) ve İlçe Turizm Müdürlüğü’nün iştirakçisi olduğu “Ayvalık Doğal Yaşamı Koruyor” projesini bir yıl gibi kısa bir sürede tamamlayarak halkımızın hizmetine sunuldu.  Proje kapsamında Sarımsaklı Sulak Alan Bölgesi’nde 780 m. yürüyüş yolu, 3 adet kuş gözlem kulesi yaparak sulak alana gelen flamingoların ve diğer kuş türlerinin izlenmesine, fotoğraflarının çekilmesine olanak sağlayarak sadece halkımızın değil gelen tüm konukların, fotoğraf sanatçılarının, doğabilimcilerinin faydalanması sağlandı.”

Pandeminin, tüm dünyayla birlikte kendilerini de etkilediğini belirten Büyükçıvgın, “ Ayvalık’ta dolayısıyla oda üyelerimiz pandemi sürecinde, Türkiye’nin diğer bölümlerinde de olduğu gibi olumsuz olarak etkilendi. Özellikle turizm sektörü kapanma ile beraber büyük zarar gördü. Sadece turizm sektörünün değil tüm işletmeler kısmi kapanma sürecinden olumsuz yönde etkilendi” diyerek sözlerini tamamladı.