Ayvalık büyüme hamlesini sürdürüyor

Ayvalık ekonomisinde zeytin ve zeytinyağının ön plana çıktığını hatırlatan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, yeni yatırımlarla bölgenin ekonomik büyümesini hızlandırmaya hazırlanıyor.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

ZEYNEP GÜREL

Ege’nin bereketli topraklarının özel mahsullerinden biri de zeytindir. Çağlar boyunca Anadolu topraklarında özgürlüğün, dostluğun, barışın simgesi oldu. Ve elbette yetiştiği topraklarda bereketin simgesi oldu. Yolumuz zeytin hasadında Ayvalık’a düştü. Ege’nin huzurlu kentlerinden Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’le pandemiyle birlikte değişen hayatları, kentin ekonomik durumu ve yeni projeleriyle ilgili konuştuk.  Ayvalık ekonomisinde zeytin ve zeytinyağının ön plana çıktığını hatırlatan Ergin, yeni yatırımlarla iddialı olduğunun altını çizdi. Başkan Ergin, yeni projeleriyle ilgili detayları da paylaştı.

GÖZLEM: Tatil ve büyük kentlerden kaçışta en çok tercih ettiği kentlerin başında Ayvalık geliyor. Pandemiyle birlikte nüfusu ne kadar arttı? Kentin artan nüfusu karşılayabilecek yeterli alt yapı donanımları mevcut mu?

MESUT ERGİN: Ayvalık sadece emeklilerin değil, her kesimden, her meslekten insanın tercih ettiği kentlerin başında geliyor. Tarihi ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Ayvalık ülkenin gözbebeği. Çok sayıda yazlıkçımız var. Pandemi nedeniyle geçtiğimiz yıl kışın evlerine dönen olmadı. Zaten her yıl yaz aylarında zorlu bir sezon geçiriyoruz. Tabela nüfusumuz 70 bin. Ancak yazın bu rakam 500 binlere dayanıyor hatta geçtiği zamanlar oluyor. Altyapıda tabii doğal olarak sıkıntılar yaşanmıyor değil. Ekiplerimiz yedi gün 24 saat çalışarak bu zorun üstesinden geliyor. Ancak İller Bankası’ndan gelen payımız 70 binlik nüfusa göre aktarılıyor. Bizim gibi kentlerin payı tabela nüfusuna göre değil yaşanan nüfusa göre gelmeli. Özellikle yazları en yoğun zamanlarda bu rakam üçe beşe katlanmalı diye düşünüyorum.

GÖZLEM: Peki, konut fiyatları artan talepten nasıl etkilendi?

MESUT ERGİN-UNESCO yolunda tarihi kent dokusuyla özel koruma altında bulunan kentimizde, doğal olarak konut sıkıntısı yaşanıyor. Bu durumda konut fiyatlarının yanı sıra kiraları da yüksek rakamlara tırmandırıyor. Bu konunun üzerinde çalışıyoruz. Tarihi kent dokusunun dışında belirli yerlerde kentsel dönüşümler yaparak üstesinden geleceğiz.

GÖZLEM: Ayvalık deyince aklımıza ilk olarak zeytin geliyor. Ve elbette turizm. Bu kapsamda kentin ekonomik gücü hakkında bilgi verebilir misiniz?

MESUT ERGİN-Kentin itici gücü zeytin ve zeytinyağı sektörü. Ve bu sektörün yan ürünleri. Büyük işletmelerin yanında, butik ve aile işletmelerinin de büyük payı var. Gıda üretim, pazarlama ve satışına yönelik olarak planlamaya başladığımız Altınova Organize Sanayi Bölgesi İzmir, Balıkesir ve Manisa üçgeninde merkezi bir alanda yer alıyor. Çandarlı ve İzmir limanlarına yakınlığı, kara, deniz, hava, demir yolları ile çoklu ulaşım olanaklarına sahip olan gıda sanayi bölgemiz çok yakında cazibe merkezi olacak. Bir yanda Adnan Menderes Havaalanı, diğer yanda Balıkesir Edremit Koca Seyit Havaalanı ile ulaşımın ve taşıma koşullarının kolaylığıyla yatırımcıya büyük bir fırsat sunmaya hazırlanıyoruz. Önümüzdeki süreçte bölgemiz için çok önemli bir değer haline geleceğini umuyoruz. Dünyanın sayılı limanları arasında yer alması beklenen Çandarlı Limanına yakınlığı büyük bir avantaj. Özellikle gıda sektörüne yönelik olarak planlanan bölgenin kısa sürede büyük bir ilgi görecek, Altınova Organize Sanayi Bölgesi Egeli sanayicilerin girişimleri ile kısa sürede büyüyerek cazibe merkezi haline geleceği konusunda iddialıyım.

Gıda İhtisas OSB yatırımcılar için fırsat olacak

GÖZLEM:  Altınova OSB’yle ilgili biraz daha detaylı bilgi alabilir miyiz? Ve noktada değerlendirecek olursa kentin ekonomik haritasına bakarsak eksikleri neler? Hangi sektörde yatırımcıya ihtiyaç duyuyorsunuz?

MESUT ERGİN: Sadece bölge için değil, tüm Türkiye için yatırımcılara önemli bir fırsat yaratıyoruz. İZBANın yakın gelecekte Bergama’ya kadar uzanması kolay ulaşım sağlayacak. Bölgemize gelip, yatırıp yapmak isteyenler bizim projemizi görmeden yatırım yapmasınlar. Uzman ellerde planlanmasıyla, altyapısıyla her türlü yatırım olanaklarının sunulacağı Altınova Organize Sanayi Bölgesi ayrıca bölgede yaşayanlara da istihdam olanakları yaratacak. Hazine’ye ait olan araziyi, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen 2 milyon 700 bin lira bedelle satın aldık. Altınova Mahallesi Topçular mevkinde 478 bin 788 metrekarelik alanda yapmayı planladığımız OSB, sosyal donatılar haricinde 234 bin 402 metrekarelik alanda kurulacak. Gıda İhtisas OSB’de şu ana kadar başvuruda bulunup yatırım yapmaya hazır çok sayıda firmamız var. Gıda OSB’de süt ürünleri, et mamulleri, zeytin işleme, meyve suyu üretimi, bakliyat kurutma ve paketleme, bisküvi üretimi gibi farklı sektörlerden yatırımcılarımızın yer almasını öngörüyoruz. Tamamladığımızda tarım ve turizm sektörümüz farklı bir ivme kazanacak. Yatırım yapacak olanlara on iki yıla kadar varan çok sayıda muafiyet ve indirimler de sağlanıyor. KDV istisnası, kurumlar vergisi, elektrik ve havagazı tüketim vergisi, gümrük vergisi muafiyeti, inşaat ruhsat harcı, Çevre Temizlik Vergisi, emlak vergisi, sigorta primi işveren hissesi desteğinin yanı sıra; kredi alımlarında faiz desteği de veriliyor. Yatırımcılar üç ile on iki yıl süreyle yaptığı yatırımın karşılığını alana kadar nefes alacak uygulamalardan da yararlanacak.

GÖZLEM:   İstihdam artışı ekonominin itici güçlerinden birisi. Sizin bu kapsamda kentte istihdam yaratmak için projeleriniz var mı?

MESUT ERGİN-Bu istihdam sorunu, doğal olarak devleti, hükümeti yakından ilgilendiren bir konu olmakla birlikte, insanlar belediyeleri iş kapısı olarak görüyorlar. Biz de belediye olarak bize ait işletmelerde iş olanakları yaratıyoruz. Yaz aylarında temponun yüksek olduğu dönemlerde çalışan sayısını artırıyoruz.

GÖZLEM: Kentte kadınlara, kadın girişimcilere yönelik özel çalışmalarınız var mı?

MESUT ERGİN- Dört ayrı mahallede açılışlarını gerçekleştirdiğimiz mahalle evleri projelerimiz yaşama geçirildi. Kadınlarımıza burada meslek edindirme kursları açıyoruz. Biçki, dikiş, sabun üretimi gibi meslekleri öğretiyoruz. Burada üretime katılan kadınlar hem meslek sahibi oluyor hem  aile bütçelerine önemli ekonomik katkılar sağlıyorlar.

GÖZLEM: Kent ekonomisinin yükselmesi için ne gibi projeleriniz var?

MESUT ERGİN: Tarım kenti olan Ayvalık’ta zeytincilik ve zeytinyağı ekonominin lokomotifi. Özellikle pandemi döneminde esnafın kiralarını, borçlarını öteledik esnafa nefes aldırdık. Belediye olarak tüm alımlarımızı Ayvalık esnafından yapıyoruz. Ayvalık esnafı belediye ile iş yapmak için adeta yarışıyor. Çünkü biliyor ki, ödemesi kısa sürede yapılacak, sıkıntı yaşamayacak.

Yeni Marina Projesi bölgede fark yaratacak

GÖZLEM:  Önümüzdeki yıla ilişkin hedef ve projeleriniz neler olacak?

MESUT ERGİN: Mayıs ayında yaşadığımız afet sırasında yüzlerce büyüklü küçüklü tekne zarar gördü yüz milyon Türk lirası maddi zarar oluştu. Yanaşma yeriyle ilgili yaptığımız girişimler sonuç verdi. Ayvalık iki yanaşma yeri kazanıyor. Süreç devam ediyor. Öte yandan çekek ve marina yeri projemizi yaşama geçirmek için çalışmalarımız sürüyor. Hazırlıklarınızı sürdürdüğümüz sürpriz projelerimiz var.

GÖZLEM: Küresel ısınmayla birlikte iklim koşullarının değişmesi ve kuraklık bekleniyor. Siz bu kapsamda Ayvalık için yeterli önlemleri alıyor musunuz?

MESUT ERGİN: Toplumun bilinçlendirilmesi için özellikle kırsal kesimde sempozyumlar düzenliyoruz. Asfaltı en az kullanmaya, ağırlıklı olarak kilittaşı döşemeye dikkat ediyoruz. Çok yakın bir süre içinde doğalgaza geçiyoruz. Küresel ısınmaya neden olan barajların yapımını engellemeye çalışıyoruz. Doğan akışını bozan maden ocaklarıyla mücadele ediyoruz. Zeytinliklerin ilaçlandırılması konusunda en az şekilde kullanılması için bilinçlendiriyoruz. Yeni alternatif enerji kaynaklarının kullanımı için çalışmalar yapıyoruz