Adnan Süvari’ye vefa borcumuz var

Adnan Süvari, Türk Futbolunun gelmiş geçmiş en büyük teknik direktörlerinden birisi, dünyaya açılan penceresiydi. Futbolumuzda çok değerli teknik adamlar yetişti ama onu diğerlerinden ayıran o kadar çok özellikleri var ki. Mesela: 1960’lı yıllarda yepyeni bir kadro kuracaksın, hepsi genç ve yerli olacak. Kısa süre içerisinde o takımlar öyle bir sistem kurgulayacak, o birbirini yeni tanıyan oyuncular, aynı bedende can gibi bir olup, bir takım ruhuyla, hem Avrupa hem de Türkiye’de destanlar yazacak ve her biri bir efsane olarak anılarak ülkenin her köşesinde isimlerini ezberletecek. Ve o kurduğunuz yeni sistem 2000’li yıllarda Dünya Futbolu’nun DNA’sını oluşturacak.

Süvari’nin başarıları tarih sayfalarında yazılı. Göztepe’yi üç kez Türkiye Kupası, iki kez de Cumhurbaşkanlığı Kupası Finali oynattı, iki Türkiye Kupası kazandırdı. Anadolu’ya ilk Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı getiren takımın hocasıydı. Avrupa’da Fuar Şehirleri Kupası’nda (Şimdiki adıyla UEFA Kupası) Göztepe’yi yarı finale çıkardı. Bir kez de, kupa galipleri kupasında çeyrek final oynattı. Ligde şampiyonlukları kıl payı kaçırdı, 3 Büyükler’in kâbusu oldu. Milli takımın başında büyük başarılara imza attı. 21 yıldır yenilmeyen Rusya’yı Moskova’da 2-0 yendi. Golleri İzmirliler Buldozer Fevzi Zemzem ve Ayhan Elmastaşoğlu (Yavru) attı. Nevzat Güzelırmak da süperdi.

Süvari, tam 5 lisan biliyordu, gittiği her ülkenin lisanını konuşarak hayranlık uyandırıyordu. Şimdi ben bunları niçin yazıyorum: Saygıdeğer(!) Futbol Federasyonu Adnan Süvari’yi hatırlasın, tarih kitaplarını tarasın diye. Trabzonsporlu sol bek Cemil’in ismini (Cemil’e karşı değilim ama Süvari’nin ancak öğrencisi olur) bir sezona veren federasyon, İzmir Güç Birliği Spor Vakfı’nın 2021-2022 sezonuna Adnan Süvari sezonu ismi verilmesini sümen altına attı, cevap bile vermedi. Süvari’nin hakkını bizler gönüllerimizde veriyoruz da federasyon da biraz sıkılmıyor mu acaba?