Yeni keşif tüm varyantlara karşı etkili olacak

Dünyada 5 milyondan fazla kişinin ölümüne neden olan korona virüs pandemisiyle ilgili umut verici bir gelişme yaşandı.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

ABD’de yer alan Kuzey Carolina Üniversitesi ve Duke Üniversitesi’nden bilim insanları, mevcut pandemi ve gelecekteki virüs salgınlarıyla mücadeleye yardımcı olabilecek önemli bir keşfe imza attı. Buna göre, uzmanlar, Covid-19’dan, varyantlarından ve diğer korona virüs türlerinden koruyacak bir antikor keşfetti. DH1047 ismi verilen antikorun, virüsün hücrelerine bağlandığı ve onları nötralize ederek çoğalmalarını engellediği bildirildi. Keşfedilen antikorun hem enfeksiyonu önlemede hem de halihazırda korona virüs bulaşmış bir kişinin tedavisine yardımcı olmada etkili olduğu aktarıldı. Kuzey Carolina Üniversitesi ve Durham’daki Duke Üniversitesi’ndeki araştırma ekibi, mevcut pandemi ve gelecekteki virüs salgınlarıyla mücadeleye yardımcı olabilecek önemli keşif yaptıklarına inandıklarını ifade etti. Uzmanlar ayrıca, ortaya çıkarılan DH1047 isimli antikorun, ‘süper aşı’ çalışmalarına da katkı sağlayacağı görüşünde.

Duke İnsan Aşı Enstitüsü müdürü ve çalışmanın ortak yazarı Dr Barton Haynes, yaptığı açıklamada, “Bu antikor, mevcut salgın için terapötik olma potansiyeline sahip. Hayvanlardan insanlara sıçrayan virüsler ve gelecekteki salgınlar için de kullanılabilecek bir keşif” dedi. Sözcü’de yer alan habere göre Science Translational Medicine dergisinde bulgularını yayınlayan araştırmacılar, bin 700’den fazla korona virüs, antikoru tespit etti. Bunların arasından 50’sinin korona virüs türü olan SARS ile bağlantı kurabildiğini keşfettiler. Bu 50 antikor içerisinden DH1047 adını verdiklerinin hayvan ve insan kaynaklı her türlü virüs üzerinde etkili olduğu belirlendi.

Hayenes, DH1047 adı verilen antikorun korona virüsün tüm varyantları ve mutasyonları üzerinde etkili olduğunu açıkladı. Hayenes, “Sonuç olarak, DH1047 antikoru, çeşitli korona virüs türlerini etkisiz hale getirebilir” dedi. Uzmanlar, DH1047 antikorunun farelerde test edildiğini ve kemirgenleri virüse maruz kaldıktan sonra Covid-19 enfeksiyonu geliştirmekten koruyabildiğini ortaya çıkardı. Antikorun, son derece bulaşıcı Delta varyantı da dahil olmak üzere her türlü varyanta karşı etkili olduğu belirlendi. Uzmanlar, bu keşfin, yalnızca korona virüs pandemisi değil gelecekteki olası pandemiler üzerinde de etkili olabileceğini belirtti. Özellikle koronavirüs türleri üzerinde test edilen antikorun, virüsü nötralize ettiği belirlendi. Ekibin projesi şimdiden Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü tarafından 2.6 milyon dolar hibeyle desteklendi.