Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Sebep acı, sonuç haksız mı?

‘Kaymakam 29 Ekim konuşması nedeniyle görevden uzaklaştırıldı’ iddiası

Ordu Valisi’nin açıklaması; “Ordu’nun Korgan ilçesi Kaymakamı görevin sorumluluğu ile bağdaşmayacak şekildeki tutumu nedeniyle soruşturmanın selameti açısından görevinden uzaklaştırılmıştır.”

Bu açıklama neden yapıldı; “Kaymakam’ın ‘Cumhuriyet Bayramı’nda yaptığı konuşma’ sebebiyle görevden alındığı” iddiaları üzerine… Dendi ki açıklamada; “Bu haberler gerçek dışıdır.”

27 yaşında “Kaymakam olarak” ilk defa 30 Ağustos’ta Korgan’a atanmış olan Miraç Akbulut, 65 gün içinde “görevin sorumluluğu ile bağdaşmayacak ne yapmış” olabilir?

“Görevden alınmak için “neden 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sonrası” beklenmiştir?

“Bu beklemenin ‘görevden alınmayı’ Cumhuriyet Bayramı konuşması ile ilişkilendirileceği” neden düşünülmemiştir?

Görevden alınma ile ilgili olarak Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt “Atatürk’ü hak ettiği yere oturtan bir konuşma yaptı. İlçe muhafazakar olduğu için AKP’liler rahatsız oldu” dedi.

Ordu CHP Milletvekili Mustafa Adıgüzel ise, “Bayram kutlamasında bütün gün Atatürk ve Cumhuriyet ile ilgili marşların çalındığını” belirterek “İdealist ve Atatürkçü bir kişiliği olan Akbulut konuşmasında Cumhuriyetin getirdiği kazanımları anlatırken, bir bölümünde Atatürk’ün, ‘Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz’ sözünü kullandı. Sık sık Atatürk ve Cumhuriyet vurgusu yaptı. İlçede etkili olan AKP’ye yakın tarikatlar var. AKP’liler ve bunlar konuşmadan rahatsız oldukları için kaymakamı şikayet etmişler” iddiasında bulundu.

Şimdi “bu tablo” zemini, zamanı ve tepkileri de göz önüne alırsak, “kime inanılması gerektiğini” ortaya koymuyor mu?