Coronavirüste korkutucu tablo değişmiyor

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, “Pandemide başarılı olmamızın esas şartı kamuoyu ile şeffaf ve gerçekçi şekilde verilerin paylaşılmasıdır. Bunların saklanması ya da farklı şekillerde söylenmesi ne yazık ki pandeminin uzamasına, şiddetlenmesine neden oluyor ve uzamış pandemi de virüsün kontrol altına alınamamasından dolayı yeni mutasyonlar ve yeni varyantların oluşmasına sebep olabilir” dedi.

Türkiye’de Coronavirüste korkutucu tablo devam ederken, kısıtlamalar da önlemler de gündeme gelmiyor, aşılamada halen yüzde 80 olan eşik geçilemedi. Toplumsal bağışıklığın sağlanamamasının yanı sıra kış mevsimine girmeye ramak kala, günlük yüksek vaka ve ölüm sayılarına rağmen toplum, temmuzda başlayan normalleşme sürecinden bu yana rehaveti üzerinden atamadı. Salgına dair belirsizlik gün be gün büyürken, vatandaş soruyor: “Salgın nasıl sona erecek? Yetkililer neden harekete geçmiyor?”

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan 8 Kasım 2021 tarihli coronavirüs vaka tablosuna göre, Türkiye’de son 24 saatte 357 bin 832 Covid-19 testi yapıldı, 27 bin 824 kişinin testi pozitif çıktı, 187 kişi yaşamını yitirdi.

18 yaş üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 79,38, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 89,68 olarak kayıtlara geçti. Türkiye’de bugüne kadar uygulanan aşı miktarı 117 milyon 562 bin 317 doz oldu.

“Uzamış bir 4’üncü pikin içindeyiz”

Gözlem Gazetesine değerlendirmelerde bulunan İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, “Ülkemiz şu anda uzamış bir 4’üncü pikin içinde. Temmuzda kontrolsüz kademesiz bir şekilde tedbirlerin ortadan kaldırılması ile başlayan normalleşme sürecinden 3 hafta sonra kritik vaka sayısını aştık. Temmuz’un 24’ünden itibaren Türkiye 100 binde 100’ün üzerinde haftalık vaka sayısına ulaştı. Daha sonra bu vakalar daha da arttı. Son 4 aydır uzamış bir pikin içindeyiz. Daha bu pik sönümlenmedi. Yeni bir dalganın olabilmesi için bir önceki dalganın sönümlenmesi gerekir. Biz uzamış bir pikin içerisinde devam ediyoruz. Son üç ayda 19 bin vatandaşımız öldü, bunu görmezden gelemeyiz. Şu ana kadar olan 72 bin kaybımızın yüzde 27’si son 3 ayda oldu ve pandemi devam ediyor. Günde ortalama 200 vatandaşımızı kaybediyoruz. Her gün 25-30 bin arasında yeni vaka açıklamaları oluyor. Buna karşın açıklamada yetkililer de söylüyor, istenilen hedeflerin çok çok gerisindeyiz” dedi.

“Verilerin şeffaf şekilde paylaşılmaması pandeminin uzamasına neden oluyor”

Verilerin şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılması gerektiğine vurgu yapan Çamlı, “Uzamış bu dördüncü pik konusunda net bilgilendirmenin yapılması gerekiyor. Rehavet duygusunun gelişmesine izin verecek, sayılar üzerinden bir takım algı oluşturacak açıklamaların yapılmasının hiçbir faydası yok. Pandemide başarılı olmamızın esas şartı kamuoyu ile şeffaf ve gerçekçi şekilde verilerin paylaşılmasıdır. Bunların saklanması ya da farklı şekillerde söylenmesi ne yazık ki pandeminin uzamasına, şiddetlenmesine neden oluyor ve uzamış pandemi de virüsün kontrol altına alınamamasından dolayı yeni mutasyonlar ve yeni varyantların oluşmasına sebep olabilir. Ki bu da süreci çok daha olumsuz etkileyecektir” ifadelerini kullandı.

“Aşı karşıtı söylemlere karşı net tavır alınmalı”

Lütfi Çamlı, “Yaklaşan kış ayında kapalı ortamlara geçişin artması, özellikle havalandırması iyi olan kapalı ortamlarda yaşam ve çalışma koşulları ciddi bir risktir. Bütün bunlar için kapsamlı tedbirlerin alınması gerekiyor. Hiçbir şey yokmuş gibi temmuz başındaki kararlarla süreci sürdürmemiz mümkün değil. Aşı tereddüttü yaşayan vatandaşlara tereddütlerin ortadan giderilmesi açısından tatmin edici açıklamaların yapılması, sosyal medyada, televizyonlarda uygulanan aşı karşıtı söylemlere, mitinglerde ileri sürülen çarpıtıcı argümanlara karşı net tavır alınması gerekiyor” diye konuştu.

Ceyhan: “Avrupa’da 5’inci dalga başladı”

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, coronavirüs salgınına ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalar ve uyarılarda bulundu.

Salgında, Avrupa ülkelerinde 5’inci dalganın başladığını belirterek uyarıda bulunan Ceylan, “Dikkatli olmalıyız, önlemleri artırmazsak aynı durumu biz de yaşarız” diyerek önlemlerin ve kısıtlamaların yetersizliğinin vaka artışına neden olduğunu dile getirdi.  

“Aslında hala 1. dalgadayız ama 2, 3, 4. dalga halk arasında kabul gördüğü için, artık öyle isimlendiriyorum” diyen Ceyhan şunları kaydetti:

“Daha önce dalgalar arasında günlük vaka sayıları bir süre düz çiziyordu. Türkiye’de 1 ve 2 dalga arası günlük 1.000, 2 ve 3 dalga arası 5.000, 3 ve 4 dalga arası 10 bin vaka gözlendi. Bu kez Avrupa’da çok sayıda ülkede 4. dalga bitmeden, 5. dalga başladı. Bunun nedenleri: 1) Önlemlerin ve kısıtlamaların yetersizliği, 2) İş yerlerinde, toplu taşımada ve toplanmalarda (düğünler, kapalı alanlarda toplantılar, spor karşılaşmaları, kongreler, okullar) artan kalabalıklar. Etkenin özelliği: Delta varyantının bulaşma özelliği, aşı ile yüzde 80 toplumsal korunma hedefinden giderek uzaklaşmamız, aşılama yüzde 80 orana ulaşmadıkça, aşılanma arttığında doğru orantılı olarak vaka sayısının da azalacağı yanılgısı. Dikkatli olmalıyız, önlemleri artırmazsak aynı durumu biz de yaşarız. Vaka artan ülkelerde günlük ölü sayıları da artıyor.”