Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Atatürk’e hediye edilen sihirli halı

Mustafa Kemal Atatürk’süz bir yıl daha yaşıyoruz. Ne zaman yaşamadık ki… Özellikle değişen dünya ve ülke şartlarını görünce, özlemi daha da artıyor. O’nun meşhur, “Nutuk” kitabını okudukça, yılılar öncesinden bu günleri görmesi, arınma ve korunma yollarına dikkat çekmesi, hepimizin tüylerini ürpermektedir. Dünyanın bir “dahi” kumandanı, siyasetçisi, uluslar arısı ilişkilerdeki denge adamı, diplomasinin üstadı, yoktan bir milleti tekrar canlandıran ve devletini kuran bir lider. Hem de dünyanın en tehlikeli coğrafi bölgesinde, iki kıtanın köprüsü olan bir yerde pahalı bedelini göze alarak ve şartlarını kabul ettirerek kurdu.

Sana çok şey borçluyuz Atam. Yaşadığımız günlerde bıraktığın mirasa ihanet edenleri gördükçe utanıyorum Büyük lider. Ancak seni sevenler olarak ümitsiz değiliz. Vatanı koruyarak ve yücelterek, iç ve dış hainlere de derslerini vererek bu ülkeyi koruyacağız.

Sihirli halının sırrı

Halı 1929 yılında, Atatürk’ü ziyaret eden bir Hint Mihracesi, Atatürk’e ipek bir duvar halısı hediye etmiştir. Bu halının üzerinde bir “Saat” motifi vardır. Ve saat 09.07’yi göstermektedir. Bilindiği üzere Atatürk’ün ölüm saatti 09.05’tir. Ancak ölümlerde beyin, kalpten sonra iki dakika daha yaşamaktadır. Buna göre, ölümünden 9 yıl önce kendisine hediye edilen bir halı üzerinde Atatürk’ün ölüm ayı, yılı ve ölüm saatini gösterir bir motifin bulunması, bütün Dünya TV ve basınını ilgisini çekti.

Bu armağanda, araştırmacılar başka ilginç motifler olduğunu fark ettiler. Halının üzerinde 10 lambalı bir şamdan görüyorlar. Bu ayın 10’unu işaret ediyordu. Üst tarafında “Kasımpatı” çiçekleri vardı. Kasım ayını anlatıyordu. Halının etrafında 38 adet “Fil” motifi vardı. Bu 38 yılını işaret ediyordu. En ilginç ise Romen rakamlı bir saatti ve saat 09:07’yi gösteriyordu. Bu ise Atatürk’ün beyin ölümünün gerçekleştiği saati. “Alıntıdır”

Biz Atatürk’ümüzü hiç unutmayan ve yaşatmağa yeminli nesilleriz.

Yüce Atam Ruhun Şad, mekanın cennet olsun.