Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Atatürk ve Z Kuşağı

Bu yıl Atatürk’ü kaybetmemiz üzerine tam 82 yıl geçti. Mustafa Kemal’siz 82 yıl… Onun bize bıraktıklarıyla, en büyük eserim dediği “Cumhuriyet’le” beraber 82 yıl.

Bu 82 yıl boyunca belki de Atatürk’e şimdi hiç olmadığı kadar yakınız. Nasıl mı? Çok daha bilinçli bir kuşakla; Z kuşağı.

Z kuşağı her ne kadar 1997’den günümüze doğan çocukları kapsasa da asıl bahsi geçen kitle 2000 yılı ve sonrası doğanlar. Ülkemizde tam 5 milyon 940 bin 916 olan Z kuşağı, seçmenlerin yüzde 11.8’ini oluşturuyor.

OdaTV’nin geçtiğimiz Mart ayı yaptığı ankete göre Z kuşağının yüzde 56.9’u Millet İttifakını destekliyor ve yüzde 70’ine yakınının ailesinin ya AKP’ye oy verdiğini ya da bir noktada verdiğini söylediği belirtiliyor. Yani bu kuşak aileden etkilenmiyor.

Kendisini bir ideolojiye veya partiye bağlı hissetmediği belirtilen Z kuşağının bir diğer adı da “Dijital” kuşak. “Dijital kuşak” demek “daha globalleşmiş, evrensel değerlerle daha haşır neşir bir kuşak” demek. Teknolojinin tam ortasına doğan bu kuşak, kimi araştırmacılar tarafından ise “sessiz kuşak” olarak adlandırılıyor. Bunun sebebi, tepkisini fiziksel güçle değil iletişim araçları ile gösterme eğilimi…

CNN’in bu hafta başı yayınladığı haberde “Z kuşağının patronlarını ne kadar zorladığı” konu ediliyor. ABD’de şirketlerde Z kuşağı patronlarına iş veriyor, insan hakları konusundaki projelerini soruyor, açık bir şekilde çalıştıkları şirketlerde beğenmedikleri noktaları eleştiriyor.

Times, 31 yaşında bir işverenin “Z kuşağı çalışanı tarafından kendisine iş verildiğinde dehşete kapıldım” demesini manşete taşımıştı. Benzeri bir şekilde tüm şirketler “bu yaş grubu çalışanların ücretli gün içi stresle başa çıkabilmek için izin istediğini ve bunu doğal bir şekilde isteyebildiklerini” söylüyor. 

Bunun sebebi ise yine bu çağın teknoloji çağına doğmuş olmasından geliyor. Dijital dünyada herkes kendi fikirlerini daha özgürce ifade edebiliyor ve başkalarının sorunlarıyla daha fazla ilgileniyor. Latin Amerika’da yaşanan bir insan hakları ihlali bir anda tüm sosyal medya mecralarından herkesin gündemine oturabiliyor.

Ve işte bu çağın çocukları, “Partizanlığa hayır, ailemizin dayatmasına hayır, akıla, bilime, insan hakları ve Atatürk’e evet” diyor!

10 Kasım Atatürk’ü anma gününde Atatürk’e verilebilecek en güzel hediye!