CHP’li vekillerden TRT payı açıklaması

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, önümüzdeki dönemde elektrik faturalarındaki TRT payı ile enerji fonu kesintilerini kaldırma kararı aldıklarını duyurdu.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada önümüzdeki dönemde elektrik faturalarındaki TRT payı ile enerji fonu kesintilerini kaldırma kararı aldıklarını duyurdu.

TRT payının kaldırılmasını ilk olarak gündeme getiren siyasi partilerden birisi CHP’ydi. CHP’nin Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı’na 2018 yılında sunduğu kanun teklifinde, “Elektrik faturalarında halihazırda TRT payı, kayıp kaçak bedeli, sayaç okuma bedeli vb. Birçok gider yer almaktadır. Bu nedenle faturalarda artışa neden olan söz konusu unsurların kaldırılarak ve tüketicinin yükünün hafifletilmesi amaçlanmaktadır” ifadeleriyle elektrik faturalarında TRT payının kaldırılması teklif edilmişti. CHP’nin önerisi AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedilmişti.

Erdoğan’ın duyurusunun ardından CHP’li vekillerden peş peşe açıklamalar geldi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, “Kemal Kılıçdaroğlu bir sorunu daha çözdü. Genel Başkanımızın ısrarla gündeme getirmesi sonrası elektrik faturalarındaki TRT payı kaldırıldı. CHP Grubu olarak yıllarca her platformda TRT payının kaldırılmasının mücadelesini verdik” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Kılıçdaroğlu söyledi. Elektrik faturalarında TRT payı kaldırıldı. Vatandaş rahatladı” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, “Kılıçdaroğlu bir sorunu daha çözdü. Yıllarca komisyonlarda söyledik, TBMM Genel Kurul’unda dile getirdik. Mücadelemiz sonuç verdi. Elektrik faturalarında TRT payı kaldırıldı” ifadelerini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Yıllardır elektrik faturalarındaki yükün azaltılması önerilerimizi reddedenler TRT payının kaldırılacağını açıklamış! Bu daha başlangıç! CHP iktidarında KDV yüzde 18’den yüzde 1’e düşecek! Kayıp kaçak ve sayaç okuma bedelleri faturaya yansımayacak” paylaşımı yaptı.

Gelişme üzerine sosyal medyada “#TeşekkürlerKılıçdaroğlu” kampanyası başlatıldı.