Başsavcılık zorda; Erdoğan hakkındaki suç duyurusunun kararı ne olacak?

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

CHP ve SHP’nin eski genel başkanları, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Altan Öymen, Hikmet Çetin ve Murat Karayalçın, AKP’nin, 27 Ekim 2021 tarihindeki grup toplantısında, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara Çubuk’ta linç girişimine uğradığı anda çekilen görüntülerin izletilmesi üzerine Recep Tayyip Erdoğan hakkında 4 ayrı suçtan suç duyurusunda bulundu.

İstanbul Adalet Sarayı’na, avukat Turgut Kazan ile birlikte gelen eski liderler, Erdoğan’ın, ‘siyasi hakların engellenmesi’, ‘suçu ve suçluyu övme’, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ ve ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçlarını işlediğini belirterek, Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu.

CHP’li eski liderlerin savcılığa sundukları suç duyurusu dilekçesinde şu ifadelere yer verildi: “Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuşurken, ‘videoyu koyalım’ diyerek, Çubuk’taki linç girişimi görüntülerini izletmiştir. Bilindiği gibi, şehit er Yener Kırıkçı’nın 24 Nisan 2019 günü cenaze töreninde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile eşlik eden CHP milletvekillerine karşı, planlanmış bir linç girişimi yaşanmıştı. Daha cenaze namazına geçilmeden, Kılıçdaroğlu ve arkadaşlarının çevresi sarıldı. Kimi tekme-yumrukla, kimi getirilip varile doldurulmuş taşları atarak, kimi sopa, demir çubuk, bıçak kullanarak, başta Kılıçdaroğlu olmak üzere, yakaladıklarını öldürmeye çalıştılar. Törene katılan bakanlar vardı, üst düzey güvenlik görevlileri vardı. Ama etkin bir engelleme çabası olmadı. Sadece koruma görevlileri, Genel Başkan’ı öldürecekler diyerek, adeta zorla bir evin kapısını açtırıp, Kılıçdaroğlu’nun o eve girmesini sağladılar. Saldırgan grup, tıpkı Sivas Madımak’taki gibi ‘Evi yakın’, ‘öldürün’ sloganlarıyla bağırıyordu. Onlara yine müdahale edilmiyordu. Böylece demokrasiyi, Anayasal düzeni ortadan kaldırmayı amaçlayan, muhalif kişilere yönelik bu linç girişimi seyredildi. Bu durum yaklaşık 2 saat kadar sürdü.”

Suç duyurusu dilekçesinde, Erdoğan’ın ‘tehdit’, ‘siyasi hakların engellenmesi’, ‘suçluyu övme’, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ ve ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçlarının işlendiği ve bu suçlarından dava açılması talep edildi.

****

“ADALETİ GÖLGEDEN KURTARACAK DAVRANIŞLARIN BEKLENTİSİ İÇİNDEYİZ”

Yekta Güngör Özden (Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı) – Sorun bildikleri bir konu hakkında yargıya başvurarak adalet aramalarının en tutarlı, en nitelikli bir yurttaşlık görevi olduğu kanısındayım. Kendiliğinden hak aramak yerine yargının hakemliğine başvurarak sonucu beklemek onurlu ve saygın vatandaşlığın bir tür belirtisidir. Bu bakımdan Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırılar hakkında yayınlar ve durumlar nedeniyle yargıya başvurmanın hak aramak konusunda örnek bir tutum ve davranış olduğu kanısındayım. Kaldı ki Türkiye’de kendi geçici güçlerine güvenen kimilerinin kendi makam ve yetkilerini kötüye kullanma niteliğindeki ayrımcı konuşmaları, tutumları ve işlemleri hepimizi derinden üzmekte ve toplumsal bilinci gölgelemekte, dayanışmayı yaralamaktadır. O bakımdan siyasal alanda sorunsuzca söz edenlerin işlem ve eylemlerini sorumluluk duygusuna aykırı biçimde yürütenlerin yargıya verilmeleri ile sonucun beklenmesi uygar bir davranıştır ancak son zamanlarda yakınmalarla giderek büyüyen yargıya ilişkin üzüntüler ve olumsuzluklar hepimizi yaralamaktadır. Bir ülkede yargıdan kuşku duyuluyorsa, yargının kimi görevlilerinin davranışlarının aykırı olduğu bilinci yayılıyorsa o ülkede adalet güneşi her zaman gölgelidir. O nedenle bizim için en büyük aydınlık, en büyük güvence kaynağı olan adaleti gölgeden ve kuşkudan kurtaracak davranışların beklentisi içinde olduğumuzu belirtmek istiyorum.