Kılıçdaroğlu’ndan İstanbul Sözleşmesi çıkışı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önemli açıklamalarda bulundu.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Gençlik Kolları Kurultayı’nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri durumunda İstanbul Sözleşmesi’nin tekrar yürürlüğe konulacağını söyledi. CHP olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon yetkisini iki yıl daha uzatan tezkereye “hayır” demeleri üzerine de konuşan Kılıçdaroğlu, “Kendi ülkemizde yabancı askerlerin gelmesini istemiyorsak zaten tezkereye hayır demek zorundayız” dedi.

Kılıçdaroğlu’ açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’nin ekonomik bağımsızlığı tehlikede. Suriye tezkeresine ‘hayır’ dedik, elbette doğrusunu yaptık. Kendi ülkemizde yabancı askerlerin gelmesini istemiyorsak zaten tezkereye hayır demek zorundayız, biz Kuvayi Milliyeciyiz. Daha önce gelen tezkerelere evet demiştik, noldu, ne yaptılar? Evet dedik de ne yaptılar. Beklentilerimizi karşıladılar mı?  33 askerimiz şehit edildiğinde hesabını sormak yerine gittiler başka egemen gücün liderinin kapısında dakikalarca beklediler. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak benim ağırıma gidiyor. Süleyman Şah türbesini kaçıranları tarih affetmeyecektir, siz de affetmeyecektir. Halkın iktidarında ilk bir hafta içinde Süleyman Şah Türbesi ve bayrağımız oraya gidecek, bedeli ne olursa olsun.”

 “Üniversite öğrencilerinden başlayalım. Kredi Yurtlar Kurumu’ndan aldıkları burslar, krediler var.  Halkın iktidarında faizlerin tamamen silineceğini, anaparanın da kişi işbaşı yaptıktan sonra makul taksitler içerisinde alınacağını anlatmalısınız. Size söyledim, gençler 18 yaşını bitirdikten sonra alacakları oyun konsolundan, cep telefonlarından ÖTV, KDV almayacağız, bunu kaldıracağız ortadan. Yine gençlerin en çok şikayet ettiği şey; torpil, dayısı olan işe giriyor. Torpili de bitireceğimizi söyleyeceksiniz. Mülakatı tamamen kaldıracağız. Merkezi yönetimde ve yerel yönetimlerde mülakatı kaldıracağız. Bir yılda Türkiye’de yurt sorununu bitireceğiz. 19-20 yılda yapamadıklarını bir yılda yapacağız. Örnek mi istiyorlar; Ankara’ya, İstanbul’a, Mersin’e, Adana’ya, İzmir’e baksınlar.  Bütün gençlere söyleyeyim; sizin özgürlüğünüz olacak. Attığınız bir tweet dolayısıyla sabahın köründe güvenlik güçleri sizin kapınızı çalmayacak. Eğer CHP iktidarında bir kapı vuruluyorsa ve ses duyuyorsanız; bilin ki o gelen polis değil, sütçüdür. Size süt getirecektir. İstanbul Sözleşmesi; kadına yönelik şiddet, kesinlikle ama kesinlikle önleyeceğiz. Bir hafta içinde İstanbul Sözleşmesi’ni tekrar yürürlüğe koyacağız. Gençlerin örgütlenmelerinin önündeki bütün engelleri kaldıracağız. Gençlere internet hava, su gibi zorunlu bir maddedir. Size ucuz, hızlı ve sansürsüz internet olanağını getireceğiz.”

 “Emekliye, memura, işçiye az para ödemek istiyorlar. O yüzden de enflasyonu TÜİK’e talimat vermişler; düşük göstereceksiniz. Ama vatandaştan vergi deyince, dört kat daha yüksek enflasyon rakamını açıklamaktan da utanmıyorlar. Halkın iktidarında, bu enflasyon belası ile hem uğraşacağız, hem de işçinin, memurun, emeklinin alması gereken parayı zamanında ödeyeceğiz. Milyonlarca genç, üstelik üniversite mezunu genç işsizken birilerine yakın olanlar bir yerden, iki yerden, üç yerden, dört yerden, beş yerden maaş alıyorlar. Bu adaletsiz tabloya tahammül etmediğimizi, destek verilirse değiştireceğimizi, kimsenin de birden fazla maaş almasına izin vermeyeceğimizi anlatmanız lazım. Türkiye’nin ekonomik bağımsızlığı tehlikededir. Faizciler ve dolarcılar, Türkiye’de 83 milyon kişinin gelirine ipotek koymuş durumdadır. Şunu da söyleyeceksiniz; vergide de adaleti getireceğiz.”