Bitcoin’den sonra Ethereum da yastık altında

Yastık altı döneminin Bitcoin’den (BTC) sonra şimdi de Ethereum’da (ETH) başladığını söyleyen Özgür Serkan Uslu, “Yatırımcılar dijital dünyanın petrolü olarak nitelendirilen Ethereum’a yoğun ilgi gösteriyor" dedi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Kripto paralara olan ilginin tüm dünyada her geçen gün daha da arttığını söyleyen Türkiye’nin en yüksek işlem hacimli Kripto para borsalarından Paritex’in CEO’su Özgür Serkan Uslu, “Bitcoin’den sonra en yaygın kullanılan kripto paraların başında ise şüphesiz Ether (ETH) geliyor. Ethereum bir akıllı sözleşme platformu olarak, geliştiricilere kendi blockchaini üzerinde merkeziyetsiz uygulama (DApp) geliştirme olanağı sunuyor. Bu sayede kendi blockchain alt yapısı olmayan pek çok kripto para projesine Erc20 akıllı sözleşme özelliği ile ana kaynak olma özelliği gösteriyor. Yani token olarak piyasaya sürülen pek çok kripto para projesi Ethereum tabanlı çalışıyor. İşte tam da bu sebeple ethereum günlük hayatta kullandığımız pek çok ürüne hammadde olma özelliği gösteren petrole benzetiliyor ve “Dijital Dünyanın Petrolü” olarak nitelendiriliyor” dedi.

Özellikle Ethereum 2.0 güncellemesinin ardından bu yana kaydettiği yükselişle gözleri üzerine çeken ether (ETH), Beacon zincirinin ilk güncellemesi olan Altair’in işleme konmasından sadece birkaç gün sonra tüm zamanların rekor seviyesini (ATH) tazeleyerek 4.550 dolar seviyelerine yükseldi. Cryptoquant verileri incelendiğinde bu yükseliş seyrinin altında ise likiditeyi azaltan ciddi bir yastık altı etkisi olduğuna işaret ediliyor. Verileri analiz eden Paritex CEO’su Özgür Serkan Uslu, “Ethereum arzının 8.1 milyon adet, yani %6,85’i 2.0 güncellemesi için stake edilmiş durumda. Ayrıca tüm kripto para borsalarındaki toplam rezerv ise 17.9 milyon, yani arzın sadece %15,14’ü. Dolaşımdaki ETH’lerin %78’i ise likit halde değil! Ether’in yükseliş trendi ve yeni rekor fiyatlanması, Eth 2.0 stake sözleşmesinde kilitlenen coin miktarının ilk kez 8 milyonu aşmasının ardından geldi. Bu süreç, dolaşımdaki mevcut arzı azaltmaya devam ediyor ve fiyat üzerinde yukarı yönlü pozitif baskı oluşturuyor.”