Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Zaman yanlıştan dönme zamanıdır

TÜİK tarafından açıklanan ekim sonu yurtiçi üretici fiyat endeksi (ÜFE) yıllık yüzde 46,31, aylık yüzde 5,24 arttı. Tüketici fiyat endeksi ise (TÜFE) yıllık 19,89, aylık yüzde 2,39 arttı. Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan yeniden değerleme oranı ise yüzde 36,2 olduğuna göre TÜİK’in enflasyon oranlarının doğru olduğuna inanmak olası değildir. Reel sektör yeniden değerleme işlemlerini bu oran üzerinden yaparken enflasyona karşın kendisini korumayı amaçlamaktadır. Bu oran yeniden değerleme katsayısı oranı temel alınarak bu vergi ve harçlardan yapılacak olan artışlar enflasyonu belirlemede temel etken olacaktır. Yani enflasyon 19,89 değil, 36,2 olarak değerlendirilecektir.

Eylül 2021’e kadar Eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın uyguladığı para politikaları reel sektöre yurtiçi ve yurt dışı yatırımcılara önemli derecede güven vermişken görevden alınması sonrası atanan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bu politikayı sahiplenir gibi bir politika izlemesi ve söylemleri ile politika faizinin enflasyonun üzerinde olacağı şeklindeki beyanatları reel sektöre, ekonomide istikrarın devam edeceği konusunda güvence vermiştir. Ancak ne var ki Merkez Bankası Başkanı verilen sözleri unutup siyasi iradenin “faiz sebep, enflasyon neticedir” savının baskısı altında Eylül 2021’de 100, Ekim 2021’de de 200 baz puan indirerek politika faizini yüzde 16’ya indirmek zorunda kalmıştır. Kendilerine göre faizlerin düşürülmesi ile enflasyonun düşmediği TÜİK’in ekim sonu itibari ile açıkladığı değerlerde görülmüştür. 1 Kasım 2021 günü dolar kuru 9,51-9,53 aralığında güne başlamışken TÜİK’in açıkladığı ekim ayı yüzde 2,39 fiyat artışının dolar üzerindeki etkisi hemen görülmüş. 3 Kasım 2021 günü dolar kuru yüzde 2,39 artış ile 9,765 TL’ye ulaşmıştır. 1 Kasım 2021 günü doğalgaza santrallar için yüzde 48, sanayi kuruluşları için yüzde 40 zamlı fiyat uygulamasının tüm reel sektörün üretim maliyetlerinin artmasına sebep olacağı tartışma götürmez. Kuşkusuz bu artan maliyetler nihayetinde tüketiciye bir şekilde yansıyacaktır. O nedenle TÜFE bastırılmış olarak muhtemelen kasım ayında yüzde 20,90, Aralık ayı sonunda da yüzde 21,70 oranında kapatılacaktır. Bu olası faiz öngörüleri noktasında kasım sonu dolar kuru 9,84-9,85, aralık sonu ise 9,95-10 dolayında olabilir.

Enflasyondaki bu yükseliş, merkez bankası politika faizinin düşürülmesi ile önlenemez. Ekonomi literatüründe bu tür politikalar ile sonuç almak imkânsızdır. Benzer politikalar 1994 yılında yaşanan ekonomik krizi önlemek için Tansu Çiller başkanlığındaki hükümet tarafından uygulanmış dolar kuru birkaç ay içinde 8 bin liradan 42 bin liraya fırladı, 38 bin lirada tutundu. Döviz rezervleri ise bu dönemde 7 milyar dolardan 1994’te 3 milyar dolara düştü.

Merkez Bankası Başkanının siyasi iradenin talimatı doğrultusunda, uyguladığı bugünkü ekonomik politikaların sonuç vermeyeceği görülecek ve 2018 ekonomik krizinde yaşanan krizde olduğu gibi dolar artış hızını düşürmek ve ekonominin istikrara kavuşmasını sağlamak için Merkez Bankası, politika faizini enflasyon düzeyine çıkarmak zorunda kalacaktır. Önümüzdeki birkaç ay içinde istikrarı sağlamak için Merkez Bankası’nın politika faizini 500-600 puan artırması kaçınılmaz olacaktır. Bugünkü siyasi irade 2018’deki politikalarına sahip çıkmalıdır. Zaman, yanlıştan dönme zamanıdır.

Artan fiyatların enflasyonun üzerindeki etkilerini minimuma düşürmek için reel sektörün uygulanan ekonomik politikalara ve politika yapıcılara güven duyması gereklidir. Günü kurtarmaya yönelik kararlarla ekonomiye yön vermek yerine ortak akılla belirlenmiş hukuk sisteminde de güven sağlayıcı kararların alınması yerli ve yabancı yatırımcıya cesaret vermesi bakımından zorunluluk arz etmektedir.