Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Saros yatırım fırsatlarını anlattılar

Anadolu’yu gezince Türkiye’nin insan kaynağında yaşadığı aşama gözler önünü çıkıyor. Önce Sakarya ve Düzce ile ilgili bilgi verelim.
Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Akgün Altuğ “kentin sahibi biziz” demiş ve kent ile ilgili projelerini sıralamıştı. Şaşırtmıştı bizi…
Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin yatırım daveti yapacağı ekonomi zirvesine hazırlanıyor. İzmir İktisat Kongresi’ne benzer bir çalışma ile Düzce’nin yeni kalkınma hamlelerini anlatacak.
Edirne İş İnsanları Derneği Başkanı Hakan İnce geçtiğimiz günlerde Saros Bölgesi’nde yatırım fırsatlarını dile getirmek için İkinci Saros Ekonomi Zirvesi’ni gerçekleştirdi. İki sektör gündeme alındı Zirve’de tarım ve turizm…
Tarımı Trakya Üniversitesi (TÜ) Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Başkanı ve Bitki Islahı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yalçın Kaya şu sözlerle anlattı:
“Yeni ürün çeşitleri lazım ama Trakya Bölgesi’nde 800’e yakın köy var ve bu köylerdeki en genç insan 50 yaşında. Ürünü çeşitlendirmek demek meyve, sebze vs. üretmek demek. Çiftçi aileleri kesinlikle çok yaşlandı. Trakya topraklarının yüzde 14’ü de sınırlara ve yollara gidiyor. Köylerde sınır kavgası vardır. Sınır aslında Türkiye tarımına en büyük ihanettir. Edirne ayçiçeğinin de başkentidir. Bizim tarımda mutlaka ürünlerimizi çeşitlendirmemiz lazım. Ama artan maliyetler karşısında tarlalardan elde edilen ürün maliyeti de arttı. Tarımdaki en büyük problem hem yaşlı nüfus hem de ekipmanların maliyetidir.”


Sonra Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nu dinledik. Helvacıoğlu daha önce ticaret sanayi odası başkanlığı yapmıştı. Bu nedenle konuşması tamamen ekonomi ile ilgiliydi. Yaptığı analiz şöyleydi:
“Güney Edirne’nin Hamzadere Bölgesi adı altında Enez, İpsala, Keşan bölgesiyle buluştuğu bir yerdeyiz. 70 kilometre uzunluğunda sahilimiz var. Otel ve yatak sayımız düşük, altyapımız çok eksik. Enez-Keşan yoluna ihtiyacımız var. 2022 yılı yatırım planına aldırmak için çalışmalarımız sürüyor, başaracağız. Gümrüğümüz hayırlı olacak daha verimli olması yetmeyecek oranın çalıştırılması da çok önemli. Yapmak kadar sürdürebilirlik de çok önemli. Yönetici olmak yetmiyor, çalışkan, üretken, enerji dolu insanlara da ihtiyacımız var. Allah hepimize bir ortak akıl vermiş, bunun sonucunda çok çalışmamız gerekiyor. Kırk ülke gezdim, Keşan niye böyle dedim ve taşın altına elimi koydum. Siyasetle geldim ama siyaseti bir kenara bıraktım. Bölgenin ve Saros Körfezi’nin daha güzel yarınlara kavuşması için her konuda el ele vermek gerektiğimize inanıyorum. Bölgenin sadece turizm değil tarım ve ticaret alanında da gelişmelere sahne olacağına inanıyorum. Dijital döneme de hazırlık yapmamız gerekiyor. İstihdamda, gelişmede, küresel ısınmada hesaplar yapmamız gerekiyor. Bizler bu bölgeyi gerek bölgesel anlamda, gerekse ticaret, turizm, tarım alanında kalkındırmak için beraberliğimizi daha da arttırmamız gerektiğine inanıyorum. Bu bölgenin çok fazla potansiyeli var. Allah bize coğrafya vermiş, yok yok. Tarım, ticaret, turizm, yurtdışı yakınlığı vs. herşey var. Bunların hepsi birer fırsattır. Bunları değerlendirmeliyiz. Saros Körfezi’nde gümrükten tutun da altyapıya kadar ihtiyacı var. Saros’da bir doğalgaz hattı yapılıyor. Ama bu korkulan bir iş olmayacak, kimsenin endişesi olmasın. Saros’da balık üretiminden, spor tesisine kadar 12 ay 24 saat çalışabilecek bir potansiyel var. Doğalgaz geldiğinde buranın çekim gücü artacak. Yollar yapılınca daha da hızlanacak. Yollarımızı zenginleştireceğiz, turizme kavuşacağız.”

Deniz Gümrük Kapısı bekleniyor

Enez’in turizm alanında hızlı adımlar attığını ifade eden Enez Belediye Başkanı Özkan Günenç ise, kontrolsüz büyümeye karşı olduklarını söyledi. Günenç; “Enez şu anda turizm alanında çok hızlı gelişim sağlamakta. Bu bizi hem mutlu ediyor hem de bizlerde endişeler oluşturuyor. Biz Enez’in kontrolsüz büyümesine çok karşıyız. Bizden sonraki nesillere daha düzenli Enez bırakmak düşüncesiyle buradaki çalışmalarımıza devam ediyoruz. Merkezi hükümetten de en büyük beklentimiz, yıllardır süregelen Enez-Keşan yolu problemimiz var, bu problemin bir an önce çözüme kavuşturulmasını bekliyoruz. Edirne Valimiz Ekrem Canalp’in önderliğinde yapılan Enez Gümrük Kapısı ilk defa Edirne’de deniz gümrük kapısı olarak yapılıyor. Enez Gümrük Kapısı, Enez’in gelişmesinde ciddi yer teşkil edecek. Açıldığı gün Enez turizminin çok daha hızlanacağını düşüyoruz” görüşünü aktardı.