Olur mu; olabilir!

Artık “kulaklara fısıldanma sürecini geride bırakan” bazı iddialar, Ankara kulislerinde konuşulmaya, tartışılmaya başlanmış. Bu konuda İzmir’e kadar ulaşan haberleri değerlendirirsek, “Türk Siyasetini bütünüyle değiştirecek gelişmeler olacak” sonucuna varmamız, normal karşılanmalı…
Daha düne kadar, “Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı belli, ama Millet İttifakı’nda durum karışık, adaylar var, ama o adayların dışında da aday aranıyor” iddiaları sadece Meclis kulislerinde değil, gazete sayfalarında, TV ekranlarında da yazılıyor, konuşuluyor, tartışılıyor, yorumlanıyordu.
Ne var ki, bu tabloya, “bu tabloyu bütünüyle değiştirecek” bir “yeni ve bambaşka tabloyu ekleyecek” gelişmelerin olduğu söylenti ve fısıltıları, sosyal medyaya yayılırken, “Gerçekler mi” sorusunun cevabını da aranır hâle getirdi.
Özetle deniyor ki; “Cumhur İttifakı’nın adayının belli olduğu garanti gibiydi, ama şimdi ‘acaba’ belirsizlik eki ortaya çıktı. Millet İttifakı’nın adayı da sahnede belirmeye başladı; Kemal Kılıçdaroğlu!”
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin geçen ay “Bizim adayımız Recep Tayyip Erdoğan’dır” açıklaması ile, “AKP’nin zaten tek adayı olan” Cumhurbaşkanı’nın yeniden adaylığını “kesinleşmiş” gibi görünüyordu, ama şimdi?
“AKP’de Erdoğan sonrasının mücadelesi başladı. En az 6 – 7 aday adayı arasında ‘iç çekişme’ var” fısıltıları yaygınlaştı ve “bu fısıltıların doğru olabileceğine dair işaretler” belirginleşiyor.
Buna karşılık uzun zamandır “en az 3 ‘Millet İttifakı’ aday adayının kamuoyu anketlerinde ‘seçilme oranlı” sonuçlar aldığı bir süreci yaşayan” Millet İttifakı’nın büyük partisi CHP’de ise, birkaç haftadır “tek adaya doğru hızlı bir gidiş” görüntüsü var. CHP Lideri Kılıçdaroğlu kürsülerde, gazete manşetlerinde, ekranlarda, yollarda… Ve de “tam bir aday gibi”; iktidarı, Erdoğan’ı “sert ve sürekli eleştirileri” ile “Ben varım” diyor, adeta.
Bu tablo gerçekleşirse, ortaya çıkacak tablo şu; “Erdoğan’sız Cumhur İttifakı, Kılıçdaroğlu’lu Millet İttifakı yarışacak” seçimde.
Olur mu; burası Türkiye, “olmaz”, olmaz!..
Bu tablo ile seçime gidilirse, mesela Cumhur İttifakı adayı Numan Kurtulmuş, Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu olursa”, seçim sonucu ne olur?..
Düşünelim; “Burası Türkiye, ‘Olmaz’ olmaz!”