Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Biden-Erdoğan Görüşmesi

Biden-Erdoğan görüşmesi Amerika basınına iki konu başlığıyla yansıdı: Rusya’dan alınan S-400’ler ve Osman Kavala.
Yani NATO ve insan hakları…
Biden görüşmeye girmeden “İyi bir görüşme geçirmeyi planlıyoruz” demişti. Gündem maddeleri arasında Erdoğan’ın ilk “üstü kapalı ülkeden gönderme” kararı aldığı ve dış basına göre sonradan “geri adım attığı” Büyükelçiler ve ABD’den alınması planlanan F-16’lar vardı.


F-16’lar ABD’nin hava savunması sistemi…
Türkiye 2017’de Rusya’dan aldığı S-400’ler yüzünden ABD tarafından yaptırım uygulanmasına karşın yeni bir seriyi alacağını açıklamıştı. Şimdi ise ABD’den F-16 savunma sistemi alma hazırlığındalar.
Joe Biden, Türkiye’nin alım talebinin “bir süreçten geçmesi gerektiğinin” altını çizerken, Erdoğan, “Biden isteğimizle ilgili pozitifti” dedi.
Reuters, “İki ülkenin bağlarının Suriye’deki politika ayrımından, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 savunma sistemi almasından, insan hakları ve siyasal meselelerinden gerilmiş durumda” diye yazıyor ve devamla “Müttefiklerin hapisteki hayırsever Osman Kavala üzerindeki diplomatik krizi kıl payı atlatmasından günler sonra, Biden ve Erdoğan Roma’daki G20 zirvesinde bir araya geldi. ABD’li üst düzey bir yönetim yetkilisi gazetecilere verdiği demeçte, Biden’ın insan hakları konusunu da gündeme getirdiği yer aldı” diyor.
Beyaz Saray tarafından toplantıdan sonra yapılan açıklamada, Başkan Biden, “savunma ortaklığımızı ve Türkiye’nin bir NATO müttefiki olarak önemini” yeniden teyit etti, ancak “ABD’nin Türkiye’nin Rus S-400 füze sistemine sahip olması konusundaki endişelerine dikkat çektiği” belirtildi.
TC Cumhurbaşkanlığı, iki liderin ilişkileri güçlendirmek için “ortak bir mekanizma” oluşturma konusunda anlaştıklarını söylerken, üst düzey bir Türk yetkili, görüşmelerin “çok olumlu bir atmosferde” gerçekleştiğinin altını çizdi.
Yabancı basına göre, Türkiye, ABD ile ilişkilerini düzeltmeye istekli, gerilimin azaldığı mesajını vermeye de meyilli. Fakat ABD kanadındaki şüpheli yaklaşım sürmekte.
Biden, “Kavala davasının getireceği krizlerden kaçınılması gerektiğini” düşünerek, “Erdoğan’ın acelecilikten kaçınması gerektiği” kanaatinde.
ABD’ye göre gerek insan hakları konusunda gerek diğer dış meselelerde Türkiye her adımını artık hiç olmadığı kadar “dikkatli” atmalı.