Türkiye’de katma değer üretimi geleceğe yönelik ümit veriyor

Pandeminin süren etkisi ve ekonomideki dalgalanmaya rağmen imalat sektöründe Ar-Ge yatırımları hiç hız kesmedi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Pandemi döneminde bile Ar-Ge’ye yapılan yatırımların ülkemizde hız kesmediğini aktaran Çaylak, “Türkiye’nin bu yılın ilk 9 ayında gerçekleştirdiği ihracat yüzde 20’nin üzerinde artış gösterdi. Bunda yerli katma değere yapılan yatırımların etkisinin büyük olduğunu gözlemliyoruz. Yerli katma değere yatırım arttıkça ihracat da verimli bir şekilde artacaktır. Yerli katma değer ise; patentlerimiz, faydalı modellerimiz ve markalarımızla üretilebilir” diye konuştu.

Bu yıl marka başvuru sayısının Eylül ayı itibari ile 137 bine yaklaştığını belirten Çaylak, “Geçtiğimiz yılın tamamında toplam başvuru sayısı 170 bindi. 2020’de 2019 yılına göre yüzde 27’lik bir artış söz konusuydu. Bu yıl 2020 rakamları da geçilerek 185 bin ile 190 bin arasında başvuru olacağı ön görülüyor” dedi.

Ticaretteki durgunluk ve pandemiye rağmen patent tescillerine de devam edildiğini aktaran Çaylak, “Geçtiğimiz yılın tamamında 18 bin 700 patent tescili yapılmıştı. Bu yıl Eylül ayı itibariyle ise 11 bin 900 patent tescil başvurusu gerçekleştirildi. Patent tescilinde de geçtiğimiz yıla yakın bir seviyede yılın tamamlanacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Bu yılın yıldızı faydalı model

2021’in faydalı model yılı olduğunu aktaran Dış Patent Kurucu Ortağı İhsan Karaca ise, “Patent, tasarım ve marka başvuruları pandemi etkisine rağmen olumlu fakat özellikle faydalı model başvurularında, yenilik geliştirme tesislerinin başarısıyla büyük artış söz konusu. Geçtiğimiz yılın tamamında 3 bin 627 faydalı model başvurusu olmuştu. Bu yıl Eylül ayı itibariyle ise 3 bin 222 başvuru gerçekleşti. Yıl sonuna kadar toplamda 4 bin 500 civarı faydalı model başvurusunun gerçekleşmesi ön görülüyor. Bu rakamlarla 2021’de en büyük artış faydalı model başvurularında olacak” dedi.