Karamollaoğlu: ‘Erdoğan bugünkü tablo karşısında ne hissediyor?’

Temel Karamollaoğlu "Bugün 60 milyondan fazla insan yoksulluk sınırının altında" diyerek zamları eleştirdi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Parti genel merkezinde haftalık değerlendirme toplantısı yapan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu,  “Ekonomiden eğitime, tarımdan dış politikaya, adaletten sağlığa 19 yılın sonunda ülkemizin bugün geldiği noktaya biz üzüntü ile bakmak durumunda kalıyoruz” dedi.

Karamollaoğlu’nun açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

“Dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girecektik. 17. sıradan 22. sıraya düştük. İhracatta yüksek ve ileri teknolojili ürünlerin payını yüzde 20’ye çıkaracaktık. Yüzde 2.7’de kaldık. İşsizliği yüzde 5’e indirecektik… Sadece resmi rakamlar yüzde 12’nin üzerinde… Yoksulluk sınırının altındaki nüfusu azaltacaktık. Bugün 60 milyondan fazla insan yoksulluk sınırının altında. Bilişim hacmini 160 milyar dolara çıkaracaktık. 27 milyar dolar civarında kaldık. Yapılan son araştırmaya göre, milletimizin yüzde 25’i hiç et alamadığını, yüzde 8’i hiç meyve alamadığını, yüzde 10’u da hiç süt alamadığını ifade ediyor. Makroekonomik verilerden mikroekonomik göstergelere her alanda büyük problemlerle karşı karşıyayız. Ekonomiden eğitime, tarımdan dış politikaya, adaletten sağlığa 19 yılın sonunda ülkemizin bugün geldiği noktaya biz üzüntü ile bakmak durumunda kalıyoruz. 19 yıl gibi uzunca bir sürenin, bunca imkan ve kaynakların heba edilmiş olmasına üzülüyoruz. Milletimizin teveccühünün böylesine hoyratça tüketilmesi karşısında biz üzülüyorken; merak ediyorum Ak Parti yöneticileri ne hissediyor? Özellikle, her zaman partisinden de öte bir teveccühe mazhar olan Sayın Erdoğan bugünkü tablo karşısında ne hissediyor?”

“Sert bir kış bizi bekliyor. Henüz kış başlamadan doğalgaz ve elektriğe gelen zamlar da bu kışın zorlu geçeceğinin habercisi gibi… Artık günlük hayatta en çok duyduğumuz kelime “zam” oldu. Sadece ekim ayı içerisinde doğalgaz ve akaryakıt ürünlerine 10’dan fazla zam geldi.. 29 kuruş, 44 kuruş, 35 kuruş… Hepsi de peş peşe… Son 2 yılda Avrupa ülkeleri içinde doğalgaz fiyatına en fazla zam yapan ülke açık ara Türkiye olmuş. En yakın rakibimize bile zam konusunda 3,5 kat fark atmışız. Son 2 yılda Avrupa ülkeleri içinde elektrik fiyatına en fazla zam yapan ülke açık ara yine Türkiye olmuş. En yakın rakibimize burada da iki kat fark atmışız. Her ne kadar TÜİK rakamları güzelleştirmeye çalışsa da; milletin çarşı-pazarda, mutfağında, cebinde hissettiği enflasyon yüzle 50’leri, yüzde 100’leri aşmış durumdadır. En öncelikli konumuz; bu zam yağmuruna bir son vermek, hayat pahalılığına çözüm üretmek olmalıdır. Yersiz ve gereksiz tartışmaların, insanımızın öncelikli taleplerinin önüne geçmesine müsaade edemeyiz ve etmeyeceğiz.”

“İktidarda sıkıntıda bugün parayı bulmanın tek yolu var israftan kaçınmak, bu ne demek ülkenin ayağa kalkmasını, ekonomik problemlerini çözmesi bütün kaynakların üretime dönük yatırımlara tahsis edilmesiyle mümkün. Bundan vazgeçilmediği sürece her geçen gün bataklığa saplanmış insan gibi yok olur gideriz. En kolay iş israf etmemek, şatafattan kaçınmak, üretime katkı sağlamayan yatırımları durdurmak ama ne yazık ki insanlar bu alışkanlıklarından bir türlü kurtulamıyorlar. Kurtulmaktan düşünmüyorlar bile. Sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen şirketlerin milyarlarca liralık vergi borçlarını öteleyen, hatta tek kalemde silip atan iktidar, milyonlarca vatandaşımızın bu talebini göz ardı etmemelidir.”