İşimiz Temiz Projesi İzmir eğitimleri başladı

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu ve OPET’in iş birliği ile geliştirilen “İşimiz Temiz Projesi” kapsamında Halk Eğitimi Merkezlerinde eğitimler başladı.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

İşletmelerin hijyen kapasitelerini ve tercih edilebilirliklerini artırmak ve gelirlerini yükseltmek için başlatılan projenin ilk yılında pilot olarak seçilen Antalya, İzmir ve Muğla’da eğitimlere başvurular devam ediyor. İşletme sahipleri ve çalışanları ilçelerindeki halk eğitimi merkezlerine giderek kayıt olabilecekleri gibi e-Devlet sistemi üzerinden online kayıt yaptırabiliyorlar.

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “Koordinatörlüğü Borsamız tarafından yürütülen TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulumuzun da dahil olduğu İşimiz Temiz Projesi kapsamında ilimizde temizlik ve hijyen konusunda katkı sağlayacağımız için oldukça mutluyuz. Pandemi koşulları altında her ortamda temizlik ve hijyenin önemini bir kez daha anladık. Bu projeyle, kamu ve özel sektörün bir araya gelerek, vatandaşlara ve gelecek nesillere daha iyi ve daha temiz bir Türkiye bırakmak amacıyla harekete geçmiş olması da büyük önem arz ediyor. Sağlıklı bireyler ve yüksek hizmet kalitesi sağlanması adına bu projeyi hayata geçiren Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu ve OPET’e, projenin ilimizde yaygınlaşması adına çalışmalara katkı sağlayacak olan TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulumuza teşekkür ediyorum.

“İşimiz Temiz” Hijyen Eğitimleri yeme-İçme, konaklama ve ulaşım sektörlerindeki mikro işletmeler başta olmak üzere hijyen konusunda normlarını yükseltmek isteyen tüm diğer işletme sahipleri ve çalışanlarına ücretsiz olarak sunuluyor. Eğitim sonunda alınacak Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurs bitirme belgesine ek olarak talep eden kursiyerlere ek olarak Europass Sertifikası da verilecek. Böylece bu belgeye sahip olan kişiler ömür boyu geçerli mesleki eğitim yeterliliği ve Europass Sertifika eki ile Avrupa ülkelerinde iş başvurusu yaparken bir adım öne geçebilecek.

İşimiz Temiz Projesi kapsamında İzmir’de yeme-içme sektöründen 6.000, konaklama sektöründen 6.000 ve ulaşım sektöründen 6.000 olmak üzere toplam 18.000, Antalya’da yeme-içme sektöründen 3.000, konaklama sektöründen 3.000 ve ulaşım sektöründen 3.000 olmak üzere toplam 9.000 ve Muğla’da ise yeme-içme sektöründen 1.500, konaklama sektöründen 1.500 ve ulaşım sektöründen 1.500 olmak üzere toplam 4.500 mikro işletmeye; toplamda ise 31.500 mikro işletmeye toplum sağlığı açısından hayati önem taşıyan hijyenik koşulların oluşturulması ve işletilmesi amacıyla hijyen eğitimleri düzenlenecek. Üç farklı sektöre özel hijyen eğitimleri ve diğer proje uygulamaları pilot iller olan İzmir, Antalya ve Muğla’da İl Kadın Girişimciler Kurulu ile başlarken, son derece faydalı bu uygulamanın en kısa zamanda tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılması hedefleniyor.