CHP’li Torun’dan ‘Kara Kış Fonu’ açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun duyurduğu ‘Kara Kış Fonu’na ilişkin CHP’li belediyelerin atacağı adımları anlattı.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ekonomik kriz nedeniyle vatandaşlara destek olunması çağrısı yaparak iktidarın “Kara Kış Fonu” oluşturmasını talep etti. İktidarın bu çağrıyı görmezden geldiğini ifade eden CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, partisinin genel merkezinde açıklama yaptı.

Hayat pahalılığının başa çıkılamaz seviyeye ulaştığını söyleyen CHP’li Torun, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla CHP’li belediyelere resmi yazı yazdıklarını ve CHP’li belediyelerin ‘Kara Kış’ta ihtiyaç sahibi kişilere destek olmak için yeni bir seferberlik başlatacağını belirtti.

Belediyelerin atacağı adımlara ilişkin açıklama yapan Torun, şunları söyledi:

– İhtiyaç sahiplerine yönelik ayni ve nakdi sosyal yardımlar, Kara Kış’ta, yeni alanları da kapsayacak şekilde artırılacaktır.

– İhtiyaç sahibi ailelerin; ısınma, elektrik ve su giderlerine destek verilecek ve bu ailelerin çocuklarının eğitim masraflarının karşılanmasına katkı sağlanacaktır.

– İmkânı olan vatandaşlarımızın, ihtiyacı olanlara yardım etmesine fırsat sunan, “Askıda Fatura” gibi dayanışma projeleri, tüm belediyelerimizde, yeni uygulamalarla yaygınlaştırılacaktır.

Siyasi iktidarın “sorunlu politikalarının” toplumsal dayanışmanın önünde duramayacağını söyleyen Torun, “Onlar vatandaşa destek olmuyorsa, biz olacağız. Onlar yoksullukla mücadele etmiyorsa, biz edeceğiz. Onlar tefeciler için, küçük bir azınlık için çalışıyorsa, biz vatandaş için çalışacağız” dedi.

Torun sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim belediyelerimiz, siyasi iktidarın tüm baskılarına, tüm engelleme girişimlerine rağmen, vatandaşlarımızın yanında durmaktadır. Bilindiği gibi bu iktidar, pandemi sürecinin başında, belediyelerimizin bağış hesaplarına dahi el koyarak, ne kadar insafsız olunabileceğini göstermiştir. İktidarı şimdiden uyarmak isteriz: Sakın ola ki belediyelerimizin kara kışta vereceği hizmetleri engellemeye niyet etmeyin. İhtiyaç sahibi bir vatandaşımızın daha destek almasına mani olmayın. Bu millet, bu iktidarın vatandaşın yanında olmadığını görmüş ve artık bu yönetimden umudunu kesmiştir. O yüzden şunu söylüyoruz: Artık gölge etmeyin, başka ihsan istemez.”