TÜRKONFED’den doğalgaz zammına tepki

TÜRKONFED yazılı bir açıklama ile sanayiye yapılan yüzde 48,4'lük doğalgaz zammını eleştirdi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Kasım itibarıyla sanayiye yapılan yüzde 48,4’lük doğalgaz zammına bir tepki de Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’ndan (TÜRKONFED) geldi. TÜRKONFED’den yapılan yazılı açıklamada, son doğalgaz zammının üretim maliyetlerini, ihracatı ve enflasyonu olumsuz etkileyeceğine dikkat çekildi.

Açıklamada, “Özellikle doğalgazda yaşanan son fiyat artışının sadece sanayi ve elektrik üretim odaklı olması, Türk sanayisi ve KOBİ’lerinin omuzlarına ilave yük bindirmekte, halihazırda yaşanmakta olan ham madde tedariki, emtia artışları ve navlun krizi ile beraber ele alındığında büyük zorluk oluşturmaktadır. İşletmelerimizin üzerindeki enerji maliyeti baskısı azaltılmalı” ifadeleri kullanıldı.

Konfederasyon, işletmelerin maliyetinin yükselmesiyle birlikte satış fiyatlarının da artacağına vurgu yaptı. Bu durum açıklamada şu ifadelerle yer aldı: “TÜRKONFED olarak bir süredir öngördüğümüz ve kamuoyunda dile getirdiğimiz fiyat artışları, işletmelerin maliyetlerini yükseltmektedir. Endişe ile takip etmekte olduğumuz bu durumun satış fiyatlarına ve buna bağlı olarak ülkemizin amansız mücadele verdiği enflasyona olumsuz etkisi kaçınılmazdır.”

Diğer taraftan Türk sanayisinin, verimli enerji kullanımını ne kadar artırabilir ise gelecekteki fiyat dalgalanmalarından da o oranda daha az etkileneceğinin vurgulandığı açıklamaya şöyle devam edildi:

“TÜRKONFED olarak iklim değişikliği ile mücadele noktasında da son derece gerekli bir adım olan enerji verimliliğini önemsiyor, Yeşil Dönüşüm Komisyonumuz ile özellikle KOBİ’lerin geleceğine yönelik çalışmaları hızla sürdürüyoruz.

Bu mücadelede elimizdeki en önemli iki fırsatın enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji olduğunu bir kez daha vurgulamak isteriz. Çünkü enerji verimliliği ile sağlanacak her tasarruf, ihtiyacımız olan enerjinin yenilenebilir şekilde ve ücretsiz tedariki anlamı taşımaktadır.”