Berkay Eskinazi: “Devir, değişime ve dönüşüme ayak uyduranların devri”

Eskinazi, “Eğer hayal ettiğiniz başarıyı tanımlarsanız, ne olduğunu ve ona giden yollara nasıl ulaşacağınızı bilirseniz başarıya ulaşırsınız. Başarılı olmak için bir şirket kurmak, çok para kazanmak ya da başkalarının saygı duyduğu meslekleri yapmak zorunda değilsiniz. Gözlerinizi kapattığınızda mutlu oluyorsanız, ne olursa olsun bunu yapabildim diyebiliyorsanız başarılı olmuşsunuz demektir” diyor.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Berkay Eskinazi… Lider Yaratıcı Katılımcılar Derneği’nin (LİYAKAT) Yönetim Kurulu Başkanı…

Eczacılık Fakültesinden mezun olmasının ardından, iş yaşamına “Hoşgör” Eczanesi ile adım atan Eskinazi, sanayiciliğe başladığında iki meslek arasında bir seçim yapamadı, her ikisi de hayatında olsun istedi. Tecrübe kazanmasının ardından bir seçim yapması gereken Eskinazi’ye “Yeni bir şeyler yaratıp, üretmek daha cazip geldi” ve Eskinazi, tercihini sanayicilikten yana kullandı.

Meslek hayatındaki “başarı” yolculuğu onu sivil toplum kuruluşlarına yöneltti. Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulunda görev aldı, EBSO Vakfında faaliyet gösterdi, Rotaryen olarak birçok çalışmaya imza attı. Kadın ve genç girişimciliğe önem veren Eskinazi, 2010 yılında 11 gönüllü ile LİYAKAT Derneğini kurdu.

Eskinazi’yi en çok heyecanlandıran, “Kadınları ve gençleri cesaretlendirmek ve onlara özgüven aşılamak.”

“Kadınların ve gençlerin maddi olarak bir getirilerinin olması, onların özgürlüğünün en önemli aşamasıdır” diyen Eskinazi’ye göre, “Çalışan kadınlarımız ve gençlerimiz sadece ekonomik özgürlük kazanmakla kalmayıp aynı zamanda kendilerini geliştirme fırsatı bularak özgüvenlerini ve saygınlıklarını artırıyor.”

Coronavirüs pandemisinin, hayatın her alanında olduğu gibi ekonomide de bir çağı bitirip yeni bir çağ başlattığını dile getiren Eskinazi, “Devir değişime ve dönüşüme ayak uyduranların devri. Dünya ölçeğinde değişimin bazen yıllar değil aylar, haftalar hatta günler içinde olabileceğini görüyoruz ve yaşıyoruz. Bizler de LİYAKAT Derneği olarak bu değişime uyum sağlayarak, çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz” diyor.

Başarı kavramı üzerine konuşan Eskinazi, “Başarısızlık diye bir şey olduğunu düşünmüyorum” diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Her biri büyüme, bilgi kazanma, deneme-yanılma, tamamı cesaret gerektiren deneyimler sürecidir. Başarısızlıkla sonuçlanan girişimler de, başarıyı getiren hamle kadar değerli ve katkılıdır.” Girişimci adaylarına da söylemek istedikleri var Eskinazi’nin: “Denemekten korkmayın, emin adımlarla ilerleyin, potansiyelinizin farkına varın ve cesur olun…”

LİYAKAT Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Berkay Eskinazi ile hayata gerdikleri, süregelen ve ajandalarında yer alan çalışmaları, girişimci kadınları ve gençleri, ekonomiyi, pandemiyi ve başarıyı konuştuk.

– Sizi tanıyabilir miyiz? Berkay Eskinazi kimdir?

İzmir doğumluyum. Annem Bergamalı, babam Konyalı. İzmir’de büyüdüm. Babamın iş dolayısı ile ilkokul, ortaokul ve liseyi Bergama’da bitirdim. Bir süre İzmir’de Karşıyaka Kız Lisesi’nde okudum ama okulu Bergama’da bitirdim. Liseyi bitirdiğim yıl İzmir’e geldim ve o ilkyazdan itibaren iş hayatına başladım. Çocukluğumdan beri seçmiş olduğum eczacılık bölümünü özel bir üniversitede okurken bir yandan da çalışıyordum. Gündüz iş hayatı, akşam eğitim; zordu ama sonuna kadar devam ettim. Sanayiciliğe başladığımda da eczacılığı sürdürmek istedim. Babam Fevzi Bey’in lakabını koyduğum bir eczanem vardı; Hoşgör Eczanesi. Eczacılık kimliğimin yanında bir de sanayici kimliğim oldu. Yeni bir şeyler yaratıp, üretmek daha cazip geldi ve tercihimi sanayicilikten yana kullandım.

İş hayatında edindiğim başarı toplumsal olaylara ilgimden dolayı yaşadığım topluma katkı koymak istemem nedeni ile STK’lara yönelmeme neden oldu. Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu görevim, EBSO Vakfındaki faaliyetlerim, Rotaryen olarak çalışmalarımdan sonra kadın ve genç girişimciliğini verdiğim önem nedeni ile LİYAKAT Derneği’nin kurucu üyesi olmaya karar verdim.

“Her şey inanmakla başlar”

– LİYAKAT nedir, hedefi nedir ve sektörde konumu nedir?

LİYAKAT Derneği gerçekleştirdiği projeler ile çok yol kat etmiş ve gidilecek daha çok yolu olduğuna inanan, gönlünü bu işe vermiş insanlardan oluşan bir sivil toplum kuruluşu. Yola çıkarken “Her şey inanmakla başlar” sloganı ile, gençleri ve kadınları girişimcilik ekosistemine dahil edecek projeler üretmeyi kendimize ilke edindik. Özellikle gençlerimiz ve kadınlarımızın ilerlemesine, topluma ve ülke ekonomisine katkılarını artırmak amacıyla girişimcilere ve fikirlerine destek olan bu konuda gereken yardımı ve teşviki sağlayan bir derneğiz.

Lider Yaratıcı Katılımcılar Derneği (LİYAKAT) fikri nasıl doğdu? Derneğin dünden bugüne kadarki yolculuğunu anlatır mısınız?

Bizler 11 gönüllü ile 2010 yılında yola çıktık. LİYAKAT’ın ismini bulmaya çalışırken çok düşündük. Açılımında olan her kelimenin bütününe bakıldığında bir anlamı olsun istedik. Lider Yaratıcı Katılımcılar Derneği ismine karar verdik. Girişimcilere önderlik yapacağımızı düşündüğümüzde “lider” kelimesinin anlamına odaklandık. Liderlerin güvenilir, inanılır ve yapıcı olma gibi özellikleri yanında çevresindeki insanları etkileme ve peşinden sürükleme kabiliyetlerinin olması da bu kelimeye bizi daha çok yaklaştırdı. Yaratıcı kelimesi ile birlikte liderliğin ve girişimciliğin tamamlandığını düşündük. Yapacağımız projelerle ve eğitimlerle; yenilik, problem çözme, girişimcilerin yaratıcı kişilik özelliklerini ön plana çıkarma ve yeteneklerini keşfetmelerini sağlama gibi çok yönlü bir kavramın ismimizde yer alması gerektiğini düşündük. Son olarak “katılımcılar” kavramı ile anlamımızı pekiştirdik. Ayrım gütmeksizin ne kadar çok kişiye ulaşabileceğimizi, kapsayıcılığımızın genişliğini düşündük. Üyelerimizle ve hayatlarına dokunduğumuz insanlarla, misyonumuz ve vizyonumuz doğrultusunda “Lider Yaratıcı Katılımcılar Derneği” olduk.11 yılı geride bıraktık 12. yılımıza doğru ilerliyoruz. Bu 11 yıla birçok projeler sığdırarak, girişimciliğin, girişimcilik ekosisteminin anlaşılmasına ve yaşanmasına, yarattığımız toplumsal farkındalıklar ile katkıda bulunduk.

“Birçok girişimci insana ulaştık”

– LİYAKAT Derneği’nin bu zamana kadar hayata geçirdiği, öne çıkan projeleri paylaşır mısınız? Gerçekleştirdiğiniz projelerden nasıl dönüşler alıyorsunuz?

Her biri çok değerli olan birçok güzel proje hayata geçirdik. Mesela “Emek Pişti Haydi Sofraya” projemiz beni çok heyecanlandıran projelerimizden biridir. Proje sığınma evlerindeki dezavantajlı kadınları meslek sahibi yapma ve onları hayata kazandırma amaçlıydı. Her yıl kendi misyon ve vizyonumuz dışında bir de sosyal sorumluluk projesi mutlaka yapıyoruz. “Sensiz yarımız, birlikte tamız” projesi bunlardan biri. İki dezavantajlı grubun birbirine yardım etmesini sağlamak amacı ile down sendromlu çocuklar ile TÜRGÖK’ü birleştirmiştik. Bunlara ek olarak öne çıkan projelerimizden Avrupa projesi olarak gerçekleştirdiğimiz 4WOMEN, üniversite öğrencilerini kapsayan Girişim Kampüsü, Girişim Okulu, Sektör Buluşmaları, Yarın için Girişimcilik, Sahnede Engel Hiçbir Yerde, okul çağı çocukları ile yapmış olduğumuz Girişimci Çocuk Atölyesi, Girişimci Kadın Atölyesi, Bir Girişim Bin Deneyim ve adını sayamayacağım daha nice başarılı projeler ürettik, birçok girişimci insana ulaştık.

-Ajandanızda yer alan projelerden söz eder misiniz?

Şu anda üzerine çalıştığımız ve sürdürdüğümüz “Girişimci Kadın Atölyesi” projemizin 5.’sini yapmayı planlıyoruz. LİYAKAT üyelerimizden oluşan gönüllü eğitmenlerimizle birlikte emeğini kazanca dönüştürmek isteyen tüm girişimci kadınlarımıza satış pazarlamadan, e-ticarete, proje döngüsü yönetiminden, dijital dünya için fotoğrafçılığa kadar birçok alanda ücretsiz eğitimler vermeye devam ediyoruz. Dört ayrı atölye eğitimini tamamladık. Aldığımız dönüşler ve talepler doğrultusunda Girişimci Kadın Atölyesi projemizi sürdürmeyi planlıyoruz. Bir diğeri ise “Girişimci Karıncalar” projesi. Bu proje ile okul öncesi çağı çocuklarının girişimcilik potansiyellerini fark etmelerini sağlayarak, girişimcilik fikirlerini geliştirmeleri konusunda destek olmayı hedefliyoruz. 2021 yılı bitmeden gerçekleştirmeyi düşündüğümüz bir diğer projemiz ise daha önce bir kere gerçekleştirmiş olduğumuz “Sigorta Experliği Raportörlüğü”. İstihdam garantili bu projemizde kara taşıtları branşında teorik ve pratik eğitimlerden sonra katılımcı adayların işe yerleştirilmeleri sağlanacak.

“İnsanlık yeni dünya düzenine adapte oldu”

-Pandemi döneminin etkileri, LİYAKAT’a nasıl yansıdı?

Tüm LİYAKAT üyelerimizle birlikte süreci yakından takip ederek, uyarıları dikkate alarak elimizden geleni yapmaya çalıştık. Pandemi başladığından beri LİYAKAT olarak dijital dönüşüme odaklandık. Uzaktan buluşmalarımızı aktif ettik, toplantılarımızı dijital ortamlarda sürdürerek çalışmalarımıza devam ediyoruz. Daha önce yapmış olduğumuz ve gelecekte yapacağımız projelere odaklanmış durumdayız. Genel itibari ile süreç zorlu geçti ancak insanlık bu yeni dünya düzenine adapte oldu. Bizler de bizi takip eden girişimci bireylere yönelik eğitimlerimizi, projelerimizi pandemi koşullarını gözeterek yüz yüze yapmaya başladık.

“Kadınlarımız ve gençlerimizin hayatlarına dokunuyoruz”

-Kadınların ve gençlerin girişimciliğe özendirilmesi, potansiyellerini fark etmesi anlamında derneğin rolü nedir?

Beni en çok heyecanlandıran şeylerden bir tanesi kadınlarımızı ve gençlerimizi cesaretlendirmek ve onlara özgüven aşılamak. Onların potansiyellerini fark etmeleri ve girişimcilik faaliyetlerini bilinçli bir şekilde yürütmeleri için eğitimler veriyoruz ve onlara rol model oluyoruz. Gerçek değişimi sağlamaya yönelik çalışıyoruz, yaptığımız projelerimizle onlara alanlar açıyoruz. Girişimciliğin hayatın birçok alanında ne kadar önemli ve gerekli olduğunu üstün sorumluluk ve görev bilinci ile topluma anlatıyoruz. Tüm samimiyetimiz ve deneyimlerimiz ile hayatlarına dokunmaya çalışıyoruz.

“Yenilikçi fikirlerin ekonomiye kazandırılması için çalışıyoruz”

-Türkiye’de kadınlar ve gençlerin iş hayatında yaşadığı zorluklar nelerdir?  Kadınların ve gençlerin, “LİYAKAT süzgecindeki” durumları nedir?

İstatistiklere baktığımızda Türkiye’de toplam nüfusun yüzde 49,9’unu kadınlar, yüzde 15,4’ünü gençler oluşturuyor. Aynı zamanda Türkiye’de istihdam edilebilirlik açısından kadınların erkeklere oranla daha geride kaldığı görülüyor. Kadınların ve gençlerin maddi olarak bir getirilerinin olması, onların özgürlüğünün en önemli aşamasıdır. Çalışan kadınlarımız ve gençlerimiz sadece ekonomik özgürlük kazanmakla kalmayıp aynı zamanda kendilerini geliştirme fırsatı bularak özgüvenlerini ve saygınlıklarını artırıyor. LİYAKAT Derneği olarak kadınlar ve gençlerin iş hayatından kendilerini geri çekmemeleri, girişimci potansiyellerini performansa çevirecek fikirlerinin destekçisi olma noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yenilikçi fikirlerin ekonomiye kazandırılmasını görev bilinci ile üstleniyoruz.

“İzmir ve çevresi Türkiye ekonomisinde önemli bir noktada”

-Türkiye ve İzmir ekonomisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Küresel pandemi dünyayı, tüm sektörleri, ekonomik büyüme oranlarını, istihdamı, sosyal yaşamı kısaca hayatın her alanını, her ülkeyi etkiledi. Zorunlu olarak alınan koruyucu önlemler hiç şüphesiz insanlar arasındaki etkileşimi azalttı. İzmir ve çevresi Türkiye ekonomisinde önemli bir noktada yer alıyor. İzmir çok yönlü yapısı ve ihracatçı karakteri ile ön plana çıkıyor. Aynı zamanda insan kaynağı ve coğrafi konumu başta olmak üzere sahip olduğu avantajları ile yabancı sermaye için de bir çekim merkezi olmayı başarıyor. coronavirüs pandemisi, hayatın her alanında olduğu gibi ekonomide de bir çağı bitirip yeni bir çağ başlatmıştır. Devir değişime ve dönüşüme ayak uyduranların devri. Dünya ölçeğinde değişimin bazen yıllar değil aylar, haftalar hatta günler içinde olabileceğini görüyoruz ve yaşıyoruz. Bizler de LİYAKAT Derneği olarak bu değişime uyum sağlayarak, çalışmalarımıza hız kesmeden, zaman zaman daha çok dijitalleşerek projelerimizi üretmeye devam edeceğiz.

“POTANSİYELİNİZİN FARKINA VARIN VE CESUR OLUN”

-Başarı size göre nedir, başarıyı nasıl tanımlarsınız? Girişimci adaylarına öneriniz nedir?

Eğer hayal ettiğiniz başarıyı tanımlarsanız, ne olduğunu ve ona giden yollara nasıl ulaşacağınızı bilirseniz başarıya ulaşırsınız. Başarılı olmak için bir şirket kurmak, çok para kazanmak ya da başkalarının saygı duyduğu meslekleri yapmak zorunda değilsiniz. Gözlerinizi kapattığınızda mutlu oluyorsanız, ne olursa olsun bunu yapabildim diyebiliyorsanız başarılı olmuşsunuz demektir. Aslında başarısızlık diye bir şey olduğunu düşünmüyorum. Her biri büyüme, bilgi kazanma, deneme-yanılma, tamamı cesaret gerektiren deneyimler sürecidir. Başarısızlıkla sonuçlanan girişimler de, başarıyı getiren hamle kadar değerli ve katkılıdır. Son olarak girişimci adaylarına söylemek istediğim; denemekten korkmayın, emin adımlarla ilerleyin, potansiyelinizin farkına varın ve cesur olun…