Gelecek Partisi’nden Ali Babacan’ın sözlerine yanıt

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın, Halk TV yayınındaki "Rus uçağı" açıklamasına Gelecek Partisi'nden yanıt geldi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın Halk TV’de, 2015 yılında Rus uçağının düşürülmesiyle başlayan krizler ilgili açıklamalarına, Gelecek Partisi’nden yanıt geldi. Twitter’daki hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sema Silkin Ün, “Sayın Babacan’ın Halk TV yayınında üzülerek dinlediğim ifadelerini iyi niyetimi koruyarak bilgi eksikliği olarak görüyor ve süreci bir kez daha anlatmak istiyorum” dedi.

Ün, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“2 askerimiz, 2012’de Suriye rejimince şehit edilince Başbakan Erdoğan angajman kuralları yayınladı. Uyarılara rağmen ihlal gerçekleştiren uçakları vurma emri verildi Hava Kuvvetleri’ne. 2015 yılında bölgeye Rusya dahil olunca konu Rus tarafına hatırlatıldı. Peki o gün ne yaşandı? Akar Davutoğlu’nu aradı. ‘Rus uçağını düşürdük’ dedi. Davutoğlu’nun yanıtı şu oldu ‘Rus uçağı demeyin. ‘Biz düşürdük demeyin. Kimliği belirsiz bir uçak sınır ihlali nedeniyle düşürülmüştür’ deyin. Rusya da Türkiye de büyük devlettir. Biz aramızda bunu konuşalım. Bu konuşmanın 10 dakika sonrasında talimatının kimlerce verildiği meçhul olan ‘Rus uçağı düşürüldü’ açıklaması Cumhurbaşkanlığı’ndan yapıldı. Davutoğlu tekrar Akar’ı aradı ve ‘bu açıklama verdiğim talimata rağmen nasıl yapıldı derhal çekilsin’ dedi. GK Başkanı Başbakan’a kendisinin de şaşırdığını kendilerinin talimatını Cumhurbaşkanlığı’na ilettiğini söyledi. Açıklama geri çekildi ama o 10 dakikada tüm dünya ajansları geçmişti artık haberi. Ek bilgi olsun bu da. Bayırbucak Türkmenlerini bombalamak için sınırımızda manevra yapan uçaklardı o uçaklar. Ertesi gün pilot sabotajı mı haberleri çıkınca Sayın Akar, Davutoğlu’na ‘eğer bu doğal hakkını yerine getirdiği için bir askeri cezalandırırsak bir daha hiçbir TSK mensubuna görevini yaptıramayız, sınır güvenliğimiz de kalmaz’ der. Davutoğlu devlet adamlığı görevini yerine getirmiş ve görev yapamaz hale gelme ihtimali olan askerine sahip çıkmıştır. Uçağın vurulması genel bir sınır güvenliği, angajman kurallarını uygulama konusudur. Türkiye’nin sınırlarını korumak bir hükümetin asli görevidir.”