Babacan, Erdoğan’ın Soros’la görüşmelerini anlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Soros'un iki-üç kez yüz yüze görüştüğünü söyleyen DEVA Partisi lideri Ali Babacan "Görüşmelerin en az bir tanesinde ben de vardım" dedi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Halk TV’de gazeteci Suat Toktaş’ın sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti grup toplantısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırının videosunu izletmesini değerlendiren Ali Babacan, son dönemde siyasal şiddetin arttığını belirtti. Babacan “Özellikle son dönemdeki bu siyasal şiddet, yeniden 1990’ların o kötü ve karanlık günlerine Türkiye’nin dönmekte olduğunu gösteriyor” diyen Babacan, “Siyasal şiddet yaygın. Siyasi partilerin genel başkanlarına dönük bazı teşebbüsler olabiliyor. Genel başkan yardımcılarıyla ilgili vakalar yaşadık. Gazeteciler ki Levent Gültekin bu stüdyodan çıkışta saldırıya uğradı. Siyasetçilere ve gazetecilere dönük bu siyasal şiddet, ülkemiz adına kaygı verici” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın saldırılara karşı açıklamalar yapmadığını belirten Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’a yönelik saldırıyı şöyle anlattı: “Sayın Erdoğan’ın bugüne kadar, bu siyasal şiddet olaylarıyla ilgili kınama ya da kolluk kuvvetleri ve yargının durması gerektiği noktayla ilgili bir beyanatını duymadık. Her konuda topa giren, bir köşe yazarına bile cevap vermeyen üşenmeyen Cumhurbaşkanı maalesef bu siyasal şiddet konusunda sağlam bir duruş ortaya koymadı, koymuyor. Hatta bir partinin genel başkan yardımcısı, Selçuk Özdağ’dan bahsediyorum, adeta ölesiye şiddet görmesinden sonra, o işi yapanlar derhal serbest bırakıldı, o işin başındaki kişi de iktidarın küçük ortağıyla ilişkili bir örgütün başkanlığına getirildi, ödüllendirildi.”

İktidarın yeniden seçilme oranının düşük olduğunu ifade eden Ali Babacan, “İktidarın kaybedilme oranı büyük. Bugün bir seçim olsa, bugünkü iktidarın yeniden seçilme olasılığı oldukça düşük. Bunu görüyorlar. Siyasal açından zemin kaybedince bunun hırsı, bunun getirdiği huzursuzluk şiddete dönmemeli. Maalesef kaba güçle, şiddetle siyaset yapmaya elverişli bir zemin var ve bu zemin ara ara kullanıyor. Buna da Sayın Erdoğan, karşı durmuyor” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e Rize’de uğradığı saldırıdan sonra Erdoğan’a saldırıya karşı duruş sergileme çağrısı yaptığını hatırlatan Babacan, “O olaydan sonraki ifade son derece tehlikeli, ‘Daha neler olacak gör bakalım, bunlar daha iyi günleriniz’. Bu tür ifadeler aslında Cumhurbaşkanlığı kanunla korunmuş bir makam olmasa, tehditle ilgili yasal süreçlerin başlatılması gereken konular. Bunu sıradan bir vatandaş söylese yasaların tehdit etme maddelerini herhalde savcılıklar çalıştırır. Erdoğan konuşurken hatalar da yapabilir ama bunun telafisi, hangi konuda olursa olsun, sağlam bir duruş ortaya koyarak mümkündür. Siyasal şiddetle ilgili Sayın Erdoğan’ın yapması gereken hem kolluk kuvvetlerine hem de yargıya ‘Bu ülkeden böyle şeyler istemiyorum, buna göz yummam, herkes ayağını denk alsın’ sinyalini vermesidir. Bunu ülkenin gerçeklerinden yola çıkarak söylüyorum” diye konuştu.

AK Parti’nin “korku siyaseti” için sürekli düşman gösterdiğini söyleyen Babacan, “Ben bir ifade kullanıyorum sık sık, ‘Haftanın düşmanı panosu’. Bu hükümet, özellikle de Sayın Erdoğan’ın kendisi, sürekleri birilerini düşman gösteriyor. Ülkenin sorunlarına çözüm üretemedikleri için, ülkenin yarınlarıyla ilgili vatandaşlarımıza bir ümit veremedikleri için korku siyasetiyle var olan desteği sürdürmeye çalışıyorlar” dedi.

ABD’li milyarder yatırımcı ve fon yöneticisi George Soros’la Erdoğan’ın yüz yüze görüşmeler yaptığını, en az bir görüşmede kendisinin de bulunduğu söyleyen Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Erdoğan’ın Soros’la en az iki-üç defa yüz yüze görüşmüşlüğü var. En az bir tanesinde ben de vardım hatırladığım kadarıyla, bayağı yüz yüze konuştu, Türkiye’ye yatırım için davet etti, Türkiye’ye daha çok finansman getirmesiyle ilgili… Tema bu tabii. Soros’la ne konuşulacak, Türkiye’ye yatırım yapın, Türkiye’de daha çok iş yapın türü görüşmeler bunlar. Yatırımcı ve iş insanı olarak, o dönemde pek çok uluslararası yatırımcıyla yapılan görüşmeler gibi Soros’la da görüşmeler oldu. Ama o gün öyle bugün böyle, bir tutarlılık aramayın. Bundan sonra iktidarın tutumunda ve Sayın Erdoğan’ın tutumunda bir tutarlılık aramayın. O gün işine böyle geliyordu, bugün için de böyle geliyor. Nasıl olsa hesap soran falan da yok.”