9. Boğaziçi Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

Bu yıl 9'uncusu düzenlenen Boğaziçi Film Festivali'nde yönetmen Semih Kaplanoğlu'nun 'Bağlılık Hasan' filmi, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda "En İyi Film", "En İyi Senaryo" ve "En İyi Görüntü Yönetmeni" ödüllerini aldı.

Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün katkıları, TRT’nin Kurumsal İş Ortaklığı, Beyoğlu Belediyesinin Kurumsal ev sahipliğinde düzenlenen festival, Atlas Sineması’nda gerçekleştirilen ödül töreniyle sona erdi.

Açılışını Bosnalı yönetmen Danis Tanoviç’in “Not So Friendly Neighbourhood Affair” filmiyle yapan ve 23-30 Ekim tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşan festivalin ödül töreninde, “Ulusal Kısa Kurmaca”, “Ulusal Kısa Belgesel”, “Uluslararası Kısa Kurmaca” ve “Uluslararası Kısa Belgesel” film yarışmalarının kazananları açıklandı. Festivalin Artistik Direktörü Emrah Kılıç, törenin açılışında yaptığı konuşmada, festivale katkıda bulunan herkese teşekkür ederek, yorucu ama başarılı bir festival gerçekleştirdikleri değerlendirmesini yaptı.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda “Yılın En İyi Filmi”, Türkiye’nin 94. Akademi Ödülleri’ndeki (Oscar) adayı olarak belirlenen Semih Kaplanoğlu’nun yönettiği “Bağlılık Hasan” adlı yapım seçildi.