Euro bölgesinde enflasyon rekor yineledi

19 ülkeyi içeren euro bölgesinde Ekim 2020’de eksi seviyede olan yıllık tüketici enflasyonu, Ekim 2021’de yüzde 4,1’e ulaştı.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Avrupa’da enflasyon artmaya devam ediyor. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre, Ekim 2020’de yüzde -0,3 olan euro bölgesi yıllık tüketici enflasyonunun ekimde tarihi zirve olan yüzde 4,1’e yükseldiği tahmin ediliyor. Geçen ay bu oran yüzde 3,4 idi. Ekonomistlerin ortalama beklentisi, ekimde enflasyonun yüzde 3,7’ye yükseleceği yönündeydi. Euro bölgesinde ilk kez 13 yıl önce enflasyon yüzde 4 seviyesini aşmış ve Temmuz 2008’de yüzde 4,1’e ulaşmıştı.

Yıllık yüzde 23,5 artış gösteren enerji fiyatları, euro bölgesindeki enflasyon artışında etkili oldu. Hizmetler enflasyonu bölgede yıllık yüzde 2,1’e yükselirken, gıda, alkol ve tütün ürünlerinin oluşturduğu sepetin enflasyonu yüzde 2 oldu. Litvanya yüzde 8,2 ile bölgede en yüksek enflasyona sahip ülke olurken, Estonya yüzde 7,4’lük enflasyonla ikinci sırada yer aldı. Bölgede en düşük enflasyona sahip ülke ise yüzde 1,4 ile Malta oldu. Bölgenin en büyük ekonomisi Almanya’da enflasyonun yüzde 4,6’ya yükseldiği belirtildi.