Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Dünyanın en büyük mobilya fabrikasını kurdular

Ticaret Bakanı gelmişti… ABD ile son dönemin en heyecan verici görüşmeleri yapılmıştı. İki ülke arasında 100 milyar dolarlık bir ticaretten bahsediliyordu. Hatta daha da ötesi bu ticaretin eşit bir şekilde yapılması öneriliyordu. ABD ile Çin arasındaki ilişkilerin gerginleştiği bir dönemde bu görüşmeler yapılmıştı. Görüşmelerin ayrıntılarını öğrenmiştik o günlerde. Birincisi KOBİ’lere Amazon gibi platformların açılması için adımların atılması kararlaştırılmıştı. İkinci en önemli adım ise mobilya sektöründe atılacaktı ama ABD’nin bir sorusu vardı. Türkiye istenen mobilyayı yapabilecek fabrikalara sahip miydi?

Bu konuya ilişkin sektörün Doğtaş ve Kelebek gibi iki önemli markasını yöneten Davut Doğan ile konuşmuştuk. Soruyu yerinde bulmuştu Doğan ve devamla şöyle demişti:

“Evet ABD bizden mobilya almak istiyor. Ama ölçekler çok büyük. Bunu bizim yapamayacağımız gibi bir endişe var. Bunun gidermeliyiz. İşte o zaman hiç ummadığımız kadar mobilya satarız bu ülkeye. Bu hayal değil”

Hayal olmadığını yaşayarak gördük. Bu görüşmelerden sonra Türkiye İhracatçılar Meclisi bünyesindeki mobilyacılar bir araya geldi. Amaç ülke içinde rekabet ihracatta birliktelikti. Görüşmeler çok uzun sürdü. Yaklaşık bir yıl boyunca her salı online ya da fiziki olarak bir araya gelindi. Ve sonunda beklenen oldu. Türk mobilya sektörünün güçlü markalarından Adore, Çilek, Doğtaş Kelebek, Gündoğdu, İşbir, Kilim ve Nurus birlikte ihracat kararı oldu.Bunun için “F-TR Furniture Partners” adıyla bir şirket kurdular. Şirketin adı çok anlamlıydı. Hem gelecek vardı hem de TR’yi unutmamışlardı.

Yani şirket gelecekte Türkiye’nin dünya markası çıkarmasına önderlik yapacaktı. Bu amaçla kurulmuştu. Üstelik renkleri arasında bol yeşil vardı ve bu anlamda da geleceğe göz kırpıyordu. Şirketin yönetim kurulunda Adore Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kemal Kayalar, Kilim Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yayla, Nurus Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Renan Gökyay, Çilek Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Çilek, İşbir Mobilya CEO’su Metin Gültepe, Gündoğdu Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Gündoğdu, Doğtaş Kelebek Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan yer almıştı.

Herkesin eşit hisseye eşit söz hakkına sahip olduğu şirkette 4 yıl birliktelik zorunluluğu koyulmuş ve başarıya zorunluluk işaret edilmişti böylece.

Türk mobilya sektörünün dünya ticaretinden aldığı payı artırmayı hedefleyen F-TR Furniture Partners’in ilk Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Çilek şu bilgileri paylaşıyordu konuyla ilgili olarak:

“Türkiye’nin güçlü mobilya markaları olarak, sektördeki bu başarıyı sürdürülebilir kılmak istedik. İç pazarda rekabetimiz sürecek. Ancak yurtdışı pazarlardaki zorlu rekabeti aşmak için güç birliği yaptık. Özellikle dünyanın büyük ölçekli mobilya ithalatçıları olan Amerika, Almanya, İngiltere ve Fransa gibi zorlukları çok olan ülkelerde var olmak istiyoruz. Ar-Ge çalışmaları ve pazar araştırmaları, onların kültürlerini ve tercihlerini, tüketici alışkanlıklarını anlayıp buna göre ürün yaparak bu pazarlarda etkin olacağız. Kurduğumuz birliktelikle dünyanın en büyük mobilya fabrikalarından birine sahip olduk. Üstelik bu fabrika birçok alanda becerikli. Bu birliktelik çok işi yapacak. Dünyanın mobilyası bizden gidecek. Dünyada ilk 5’i hedefliyoruz ilk etapta.”

En büyük destek

Mobilya sektöründeki birlikteliğe en büyük destek Türkiye ihracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle’den şu sözlerle geldi: “Bu yılın ilk 9 ayında mobilya sektörümüz tarihinde ilk kez 3 milyar doları aşmayı başardı. Küresel bazda mobilya sektörü, 200 milyar dolarlık bir küresel hacme ulaşmış durumda. Mobilya sektöründe dünyanın en büyük 8. ihracatçısıyız. Ancak, bu sektörde hedeflerimiz çok daha yüksek. 2023 yılında, bu listede ilk 5 ülke arasına girmeliyiz. Bunun için, katma değer yaratan; kapasite artıran her adım oldukça önemli. Yurtiçinde rekabet elbette olacaktır; ancak söz konusu ihracat olduğunda, bir firma değil; bir sektör olarak ortak hareket edebilmek, ciddi avantajlar sağlayacaktır. Ben tüm firmalarımızı, Bu ihracat ortaklığı modeli adına tebrik ediyorum. Birlikten doğacak bu kuvvet, Güçlü yanlarımızı daha da ortaya çıkaracak.”

Büyük katkı verdi

Ortaklığın oluşmasına en büyük katkı ise Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurul Üyesi Hakan Yurdakul’dan geldi. Uzun müzakereler sırasında yapıcı ve pozitif tutumu ile birlikteliğin oluşmasına büyük katkı veren Yurdakul’un şu sözleri önemliydi: “Hedef pazarları anlamadan, hedef pazarlardaki tüketici alışkanlıklarını ve tercihlerini anlamadan ve hedef pazarlarda doğru işbirlikleri kurmadan ihracatımızı istediğimiz noktaya getiremeyiz. F-TR Furniture Partners’in ihracatla sınırlı olmak üzere ortaya koyduğu bu güç birliği iradesi; hem lojistik-depolama-hammadde ve yarı mamul maliyetlerinde rekabetçi bir avantaj yakalamamızı mümkün kılacak.”