ASELSAN’ın net kârı 3.1 milyar TL oldu

ASELSAN'ın 9 aylık cirosu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 büyüyerek 10,3 milyar TL'ye ulaştı. Şirketin net kârı da 3.1 milyar TL oldu.

Yaptığı yazılı açıklamada şirketin 9 aylık finansal sonuçlarını değerlendiren ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, “Açıklanan verilerde, ASELSAN’ın brüt karı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 52 seviyesinde artarken; Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Karı (FAVÖK) geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 36 artış göstererek 2,5 milyar TL’ye yükseldi. FAVÖK marjı yüzde 24 olarak gerçekleşti. ASELSAN’ın net karı da 3,1 milyar TL seviyesine ulaştı. Şirketin özkaynaklarının aktife oranı yüzde 59 olarak gerçekleşti. Bakiye siparişleri toplamı ise 9,3 milyar dolar seviyesine ulaştı” dedi.

Prof. Dr. Haluk Görgün, ASELSAN’ın kar ederek istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü belirttiği açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Ülkemizin gurur ve güven simgesi ASELSAN, ilk 9 ayda da ülkemizin geleceği için tüm paydaşlarımızla değer üretmeyi sürdürdü. Savunma teknolojilerindeki bağımsızlığımızın sürdürülebilir büyümemiz ile daha da artacağına olan inancımızla çalışmalarımız kesintisiz devam etti. Şirketimiz istikrarlı ve karlı büyümesini sürdürdü. Bu yılın ilk 9 ayı geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında finansal göstergelerimizin hemen hepsinde görünür olan pozitif seyrin yıl sonu itibarıyla daha da kuvvetlenmesi bekleniyor. Pandeminin yıkıcı etkilerinin hızlı aşılanma ile ortadan kalktığı bu dönemde, ASELSAN geçen senenin aynı dönemine göre yeni alınan işleri yüzde 78 artırdı ve ilk 9 ayda 1,3 milyar dolarlık yeni sipariş alarak ülkemiz için sahip olduğu liderlik misyonunu bir kez daha ortaya koydu. ASELSAN’ın toplam bakiye siparişleri 3’üncü çeyrek sonu itibarıyla 9,3 milyar dolar olarak gerçekleşirken bakiye siparişlerinin yüzde 93’ünü savunma, yüzde 7’sini savunma dışı siparişler oluşturdu.”