Sağlıkta istifa furyası; doktor ve hemşire mi ithal edeceğiz?

Hekimler, 10 dakika olan muayene aralığının 5 dakikaya düşürülmesine karşı yurt genelinde eylem yaptı.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Pandemi sürecinde devlet hastanelerde “uzman doktor, doktor, asistan, hemşire gibi” görev yapan binlerce sağlık personelinin istifa etmesi, özel hastanelere geçmesi endişe yarattı.

Genel Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Dr. Derya Uğur, “Hekimler art arda istifa ediyor. Kimi hastanelerde istifalar nedeniyle hasta muayene edecek hekim kalmadı” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da “yoğun istifaları” doğruladı. CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır’ın, “Pandemi sürecince istifa eden doktor sayısı” ile ilgili yazılı soru önergesini yanıtlarken”10 Mart 2020 – 8 Eylül 2020 tarihleri arasında (6 ay) Bakanlığımız ve bağlı kuruluşlarında görev yapan 858 uzman tabip, 144 asistan ve bin 410 tabip olmak üzere toplam 2 bin 412 personel istifa etmiştir” açıklamasını yaptı.

Genel Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Dr. Derya Uğur, “Doktorun randevu aralığı 5 dakikaya düşürüldü. Bu sürede nitelikli sağlık hizmeti sunulması ve alınması mümkün değildir” diyerek, şöyle konuştu:

“Ağır ve zor koşullarda hizmet veren, düşük ücretlere mahkum edilen sağlık çalışanları; Pandemiyle geçen 1.5 yılın sonunda yorgun düştü. Özlük ve ekonomik haklarıyla ilgili talepleri karşısında sessiz kalınırken, bir de şiddete uğrayan sağlık çalışanları, tükenmişlik içinde” dedi.

“En az 55 bin ölüm…”

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Covid-19 salgını nedeniyle fazladan ölümlerde artışın sürdüğü açıklandı. 2020 yılında Türkiye’de 65 yaş ve üzerindeki nüfusta coronavirüsten en az 75 bin kişinin hayatını kaybettiğinin belirtilirken, “Bu sayı, bakanlığın tüm yaşlar için resmi açıklaması olan 20 binin 3,5 katı. 2020’de en az 55 bin can, Covid-19’dan kaybedildiği halde, istatistiklere bu şekilde girmedi” dendi.

TTB’nin açıkladığı “Covid-19 Pandemisi 18 ay değerlendirme raporu”nda pandeminin boyutları ve sonuçlarının şeffaf şekilde raporlanması konusundaki eksiklikler bulunduğunun vurgulandı. Raporda, “Resmi olarak açıklanan günlük Covid-19’a bağlı ölüm sayıları 15 Mart-31 Aralık 2020’de 20 bin 881 iken, diğer resmi veriler ile birlikte değerlendirildiğinde bu sayının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkmaktadır” dendi.

Çalışmada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) nüfus bilgileri ve e-devlet belediye defin istatistikleri gibi tamamen resmi veriler ve beş farklı yaklaşım kullanılarak benzer sonuçlara ulaşıldı.

Sağlık Bakanlığı, günlük vaka tablosunu açıkladı. Buna göre 21 Ekim Perşembe günü son 24 saatte 198 kişi hayatını kaybetti, 28 bin 465 kişi hastalığa yakalandı.

BioNTech’in üçüncü doz yüzde 95.6 etkili

Pfizer/BioNTech’in koronavirüs (Covid-19) aşısının üçüncü dozunun etkinlik oranına dair Faz-3 denemelerinin sonuçları açıklandı. Buna göre, aşının üçüncü dozu, Delta varyantı dahil, koronavirüse karşı yüzde 95.6 oranında koruma sağlıyor.

İki şirketten yapılan açıklamada, 16 yaş ve üzerindeki 10 bin kişinin katıldığı araştırmada üçüncü dozun semptomatik vakalara karşı yüzde 95.6 oranında koruma sağladığı belirtildi. Denemelerin, Delta varyantının baskın olduğu bir dönemde yapıldığı aktarıldı.

Buna göre araştırmada, üçüncü doz alan kişilerle iki doz aşı ve plasebo aşı olanlar karşılaştırıldı. Araştırma sonucunda plasebo verilen 5 bin kişinin 109’u, üçüncü doz verilen 5 bin kişinin ise sadece beşi Covid-19’a yakalandı.

BioNTech CEO’su Uğur Şahin, güçlendirici dozun geniş kitleleri Covid-19’dan korumaya yardımcı olabileceğini söyledi. Şahin, üçüncü dozun, geniş küresel erişimle birlikte, pandemiyi kontrol altına almakta önemli olduğunu belirtti.