Belediye Başkanlarının “isimli” reklam merakı!

Beyaz Türklerde bir ümit. AKP gidecek ve pespembe bir Türkiye gelecek.  Öyle zannet.

Tamam kabinenin ezici çoğunluğu Doğudan. Tamam başörtülü hanımefendiler vs. CHP dünyasını sarsıyor… Da, unutmayın; biz bize benzeriz. Veya kısaca: Malzeme bu!

25 yıl aradan sonra, Antalya’dan Kaş Kalkan yolu ile Fethiye’ye gittim. Antalya’da Böcek sarmış her yanı. Adım başı tabela ve başkanın ismi. “Şu yapılıyor Antalya Belediyesi, Böcek… Bu yapılıyor, Böcek”; Kaş’ta devam ediyor. Kalkan’da da kısmen de Kaş Belediye Başkanı yaklaşık yüz metre bir yolu ve biraz daha az bir duvar inşaatını bulmuş, sadece kendi ismini yazdırmış. Sayın Böcek dikkat; “Rol çalan mı var acep?”

Nedir bu merak?  Kendi ismini okuyunca mutlu mu oluyor başkanlar? 

Sadece “Belediye inşaatıdır” yazsan olmayacak mı?  Milletin parasını çarçur etmek değil de ne bu?

Antalya’da sordum “Hangi partili Böcek?” diye. Seçimlerden süre geçti unutmuşum, CHP’li imiş.

Alçak gönüllülük prim yapmıyor.  Bu vergi ödeyenlerin paraları ile yapılan reklam esasen “Görmemişlik” mi? “Ayıp” mı?  Buna halk karar verecek ve korkarım “sağ” demeden “sol” demeden sivil toplum kuruluşları  (STK) bu halkın vergisi ile yapılan reklamı ve devasa tabelaları kınamadan da bir şey değişmeyecek.  STK’lar bir araya gelip bu konuda eylem yapmayı düşünmezler mi acaba?

“Reklamın iyisi kötüsü olmaz” mantığı ile başkanların kendi isimlerini halkın zihnine kazıma merakları eğer tepki gelmez ise sürüp gidecek.  Genel başkan düzeyinde de “kendi resmini, ismini her yerde görme merakı” oldukça partiler içinden de tepki gelmeyecek. Çok farklı tellerden çalan STK’lar acaba birleşip bir kınama eylemi yapabilirler mi?

“Falan şehir belediyesi” diye bir aydınlatıcı tabela konsa herkes zaten “Başkan kim biliyor”; bu geçici isimleri yazma merakı sürüp gidecek mi?  Nedir bu tabela israfı ve tabela kirliliği?..

Kaş ve Kalkan çok gelişmiş. Artan nüfusun bir kısmı buralara gelmiş. Gerek Antalya Kale İçi’nde  gerek Kalkan’da, Bodrum’da bu iklimde elektrikli, belki ilerde şoförsüz giden  küçük tramvaylar veya dış mekan yürüyen merdivenleri dik yokuşları alt edeceklerdir. Bu cihazlar yaşlanan nüfus ile giderek artan bir şekilde yapılacak ve yokuşlarda site içlerinde dahi kullanılacaklardır.

++++++