Türkiye’de e-ticaretin 2021 ilk 6 ay verileri açıklandı

Geleneksel ticaret içerisindeki payı her geçen yıl katlanarak artan e-ticaret, özellikle pandemi sonrası güçlenen yükselişini sürdürüyor.

Ürün ve hizmet satışlarını kendi iş yerlerinde yapan ticarethanelerin yanı sıra cadde ve AVM’lerde hizmet veren pek çok firma da satış stratejilerini e- ticarete kaydırdı. Ticaret Bakanlığı, Türkiye’de e-ticaret hizmet sağlayıcıların kayıt altına alınması ve e-ticaret verilerinin toplanarak istatistiksel bilgilere dönüştürülmesi amacıyla oluşturulan Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS)’nden güncel verileri paylaştı. Açıklanan verilere göre 2021’nin ilk altı ayında Türkiye’de toplam ticaretin %17,6’sı online platformlar üzerinden gerçekleşti.  

“E ticaret yapan işletme sayısı 321.742’ye ulaştı”

ETBİS verilerini değerlendiren E-Ticaret Altyapı Sağlayıcıları Derneği (EDER) Kurucu Üyesi ve Projesoft CEO’su Yüksel Eminoğlu, en uygun fiyata ulaşma imkânı, işlemlerdeki hız, iade süreçlerinin kolaylığı ve tüm bunlara eklenen pandemi etkisiyle e-ticarette son dönemlerde gözlenen hızlı yükselişin devam ettiğini belirtti. Türkiye genelinde 2021 yılının ilk altı ayında online platformlar üzerinden 161,1 milyar TL’lik satış yapıldığı bilgisini paylaşan Eminoğlu, ETBİS verilerine göre Türkiye’de e-ticaret yapan işletme sayısının 321.742’ye çıktığını, bir online pazaryerinde faaliyet gösteren firma sayısının da 312.523 olduğunu söyledi. Yüksel Eminoğlu, bu işletmelerden 221.012’sinin en az 1 aracı hizmet sağlayıcısı bünyesinde satış yaptığını belirterek şu bilgileri paylaştı:
“Türkiye’de e-ticaret yapan işletmelerin en çok bulunduğu illere göre dağılımı sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Konya, Kocaeli, Kayseri, Adana ve Denizli oldu. Ülke genelinde e-ticaret hacminin sektörler itibarıyla bir önceki yılın aynı dönemine göre değişimini artış bazında gösteren verilerde de gıda sektöründeki büyük yükseliş dikkat çekiyor. 2020 yılının aynı dönemine göre gıda sektöründeki ticaret hacmi %196 oranında yükselmiş durumda. Bu anlamda zirvede yer alan gıda sektörünü %158’lik bir atışla Reklam ve % 142’lik bir artışla çiçekçilik sektörü izliyor.”

“173 milyar TL ile kartlı işlemler ilk sırada”

Online alışverişlerin gerçekleştirildiği elektronik platformlara göre dağılımlarında ise %59 ile mobil cihazların yer aldığını, işlemlerin %34’ünün web ve %7’sinin mobil cihaz ile web üzerinden yapıldığı bilgisini veren Yüksel Eminoğlu, “ETBİS verilerinde e-ticaret hacminin sektörlere göre dağılımına bakıldığında da 22,4 milyar TL ile Beyaz Eşya ve Küçük Ev Aletleri sektörünü görüyoruz. Onu 10,9 milyar TL ile Giyim, Ayakkabı ve Aksesuar, 7,3 milyar TL Elektronik sektörlerinde yapılan alışverişler takip ediyor. Ödeme şekli itibarıyla sepet tutarlarına bakıldığında 173 milyar TL’lik tutarla kartlı işlemler ilk sırada yer alırken kapıda ödeme ile 66 milyar TL, havale ya da EFT yoluyla da 60 milyar TL’lik işlem yapılmış durumda.”

“Artan işlem hacmi güvenli altyapılara gereksinimi artırıyor”

Online ticaretteki bu güçlü artışın güvenli e-ticaret altyapılarına olan gereksinimi de arttırdığını vurgulayan Yüksel Eminoğlu, “E ticarette veri ve işlem güvenliği, bir e-ticaret firmasının başarısını direkt olarak etkileyen en önemli unsurlardan biri. Güvenlik altyapısı seçiminde başta küçük ve orta ölçekli işletmeler olmak üzere tüm şirketler çok özenli davranmalılar. Bu süreçte Projesoft olarak Türkiye’nin ilk PCI DSS Level 1 uluslararası geçerlilik sertifikası bulunan e ticaret alt yapısını sunuyoruz ve Türkiye’de e-ticaretin güvenli bir zemin üzerinde ilerlemesine katkı sağlıyoruz” dedi.

Loading