Fransız Sinema Haftası İzmir’de

Fransız Sinema Haftası kapsamında Türkiye’de vizyona girmemiş Türk-Fransız ve ortak yapım 10 film, Ankara’dan başlayan yolculuğuna 21-21 Ekim tarihleri arasında İzmir’de devam edecek. Projenin sonunda filmler 20’den fazla şehirde gösterilmiş olacak.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Sinemaseverler beş gün boyunca her akşam bir Türk yönetmen ya da yapımcı tarafından çekilen bir kısa metrajlı filmin ardından aynı temada ve Türkçe altyazılı bir Fransız filmini izleyebilecek. Fransa Büyükelçiliği ve Institut français Türkiye Audiovisuel İşbirliği Ataşesi Ghislain Vidal-Giraud, sinemada yeni yeteneklerin çıkmasında çok önemli olan kısa metrajlı filmleri desteklemek istediklerini  belirterek “Bu nedenle her bir uzun metrajlı Fransız filminin öncesinde bir kısa metrajlı film gösterimi planladık. Ayrıca sinema alanındaki işbirliğimizi ilerletmek istiyoruz, mesela Türk-Fransız sinema işbirliğinin en iyi örneklerinden Hayaletler filmini programa koyduk. Burada amacımız genç sinemacılara Fransa’nın uluslararası ortak film üretim ülkesi olduğunu hatırlatmak. Fransa’da 2019 yılında 35 farklı ülke ile 116 Fransız ortak yapımı film çekildi” diye konuştu.
 
 
Fransız Sinema Haftası Programı
1. Gün:
Ablam: Burcu Aykar. Türkiye. 2019, 22 dk. Türkçe
Felicita: Bruno Merle. Fransa. 2020, 82 dk. Aile komedisi. Fransızca, Türkçe altyazılı
  
2. Gün:
Ondan Bahsetmiyorum: Ayris Alptekin. Türkiye, 2020. 13 dk. Türkçe
Okul Hayatı: Grand Corps Malade & Mehdi Idir. Fransa, 2019. 111 dk. Sosyal komedi. Fransızca, Türkçe altyazılı
 
3. Gün:
Kötü Kız: Ayçe Kartal. Türkiye & Fransa, 2017.  8 dk. Türkçe
Les hirondelles de Kaboul (Kabil’in Kırlangıçları):  Zabou Breitman & Eléa Gobbé-Mévellec. Fransa, 2018. 81 dk. Animasyon. Fransızca, Türkçe altyazılı
  
4. Gün:
Sulukule Mon Amour: Azra Deniz Okyay. Türkiye, 2016. 6 dk. Türkçe
Hayaletler: Azra Deniz Okyay. Türkiye & Fransa, 2020. 90 dk. Dram, Türkçe