Aşılamada İzmir’de son durum ne?

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Türkiye yaklaşık 2 yıldır koronavirüs salgınıyla mücadele ederken uzamanlar salgından kurtuluş için en önemli anahtar olarak aşılamayı işaret ediyor. Yetkililer ve kanaat önderleri topluma “Aşı olun” çağrısı yaparken diğer yandan da aşı karşıtı hareket kendini göstermeye başladı. Öte yandan; İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir’deki aşılamada son durum hakkında bilgi verdi.

Türkiye yaklaşık 2 yıldır koronavirüs salgınıyla mücadele ederken vaka sayılarında istikrarlı bir düşüş henüz sağlanamadı. Geçtiğimiz aylarda büyük oranda azalan günlük vaka ve vefat sayıları, normalleşmeyle ve okullarda yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte gözle görülür bir artış göstermeye başladı.

Özellikle 30 Ekim depreminin ardından kırmızı iller arasına giren ve risk grubu yüksek iller arasında yer alan İzmir’de, farklı kentlerden üniversite öğrencilerinin de gelmesiyle birlikte vaka sayıları merak edilmeye başlandı. 

İzmir’deki günlük vaka sayılarına ilişkin Egepostası’na konuşan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, vaka sayılarında artış olmadığını belirtti.

“Vaka Sayılarında Artış Yok”

Geçtiğimiz ay da günlük vaka sayılarının bin 200’ler civarında seyrettiğini belirten Vali Köşger, “İzmir’deki vaka sayılarında artış yok. Hatta özellikle Cumartesi günü baya bir düşüş vardı. Vaka sayılarımız günlük bin 200 ile bin 500 arasında seyrediyor” dedi.

“Aşılamada Oran Yüzde 89”

İzmir’deki aşılamada son durum hakkında da bilgi veren Vali Köşger, “İzmir sürecin başından beri her iki doz aşılamada da yüzde 75’in üzerindeki iller arasındaydı. Bana son gelen bilgilere göre aşılamada yüzde 89 bandındayız” diye konuştu.

“İzmir İçin Vahim Bir Durum Yok”

Son olarak okullarda yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte sınıflarda çıkan vakalara ve karantina uygulamalarına da değinen Vali Köşger, “Karantina uygulanan bazı okullarımız var fakat İzmir için vahim bir durum yok” ifadelerini kullandı.